Czym jest integracja sensoryczna?

czym jest integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna to zdolność organizmu do przetwarzania informacji dotyczących różnego rodzaju bodźców, które docierają do nas za pomocą wszystkich zmysłów. Dzięki niej pojawia się prawidłowe napięcie mięśniowe, koordynacja ruchowa, ale także umiejętność odcięcia się od różnego rodzaju bodźców (np. szumu czy hałasu).

Rozwój integracji sensorycznej przypada na okres przedszkolny i to wtedy należy zadbać u dziecka o właściwe ćwiczenia, które pozwolą mu odpowiednio kształtować sprawność motoryczną, uwagę, koncentrację i świadomość własnego działa. Wpływa to korzystnie nie tylko na rozwój jego fizyczności, ale także na właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie. Aby pomóc maluchowi z zaburzeniami procesów integracji sensorycznej odpowiednio reagować na bodźce, niekiedy niezbędne jest wdrożenie terapii integracji sensorycznej (SI).

Objawy zaburzeń procesów integracji sensorycznej

Zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka stosunkowo łatwo wychwycić, gdy się na co dzień obserwuje malucha i dostrzega, z czym ma trudności. Jeśli dziecko unika zabaw ruchowych na zjeżdżalniach i huśtawkach, ma trudności z grą w piłkę i innymi sportami, myli stronę prawą i lewą oraz ma chorobę lokomocyjną, to prawdopodobnie może cierpieć na takie zaburzenia. Warto także zwrócić uwagę, czy maluch nie ma problemów z rozwojem mowy i nie jest nadwrażliwy na bodźce (np. dźwięki czy zapachy, a także dotyk). Sygnałem alarmującym mogą być także problemy w szkole, a więc trudności z czytaniem i pisaniem, koncentracją, nadpobudliwość ruchowa. Po dostrzeżeniu u dziecka podobnych objawów najlepiej zgłosić się do specjalisty w zakresie terapii integracji sensorycznej i skonsultować z nim wątpliwości.

Terapia integracji sensorycznej – na czym polega?

Terapia integracji sensorycznej ma za zadanie nauczyć dziecko odpowiedniej reakcji na bodźce zewnętrzne. Wykwalifikowany terapeuta dostarcza stymulacji dopasowanej do poziomu dziecka i stopniowo zwiększa stopień trudności ćwiczeń, aby zmusić malucha do coraz bardziej zaawansowanej reakcji. Wszystko odbywa się w formie zabaw i naturalnego oswajania dziecka z działaniem narządów zmysłów.