Elektryka w łazience – bezpieczne gniazdka i oświetlenie

elektryka w lazience bezpieczne gniazdka i oswietlenie

W łazience mamy dwa newralgiczne elementy, które trzeba dobierać z dużą dozą rozwagi. Chodzi o oświetlenie oraz gniazdka. Jedno bez drugiego nie istnieje, choć obydwa spełniają tak naprawdę wiele funkcji. Światło sprzyja komfortowemu korzystaniu z łazienki, szczególnie tej pozbawionej okna. Do gniazdek podłączamy zaś nie tylko oświetlenie, ale i suszarkę do włosów, maszynkę do golenia, szczoteczkę elektryczną do czyszczenia zębów, jak pralkę.

Na co zwracać uwagę, by zarówno oświetlenie, jak i zastosowany rodzaj gniazdek, były bezpieczne w codziennym użytkowaniu?

Gniazda bryzgoszczelne

Zacznijmy od gniazd, których przynajmniej kilka znajdzie się w naszej łazience. Te umocowane na zewnątrz glazury, pozwolą podłączyć pralkę, ale i wszystkie mniejsze sprzęty użytkowane na co dzień. Przydadzą się do suszarki do włosów czy maszynki do golenia. Będą pomocne podczas sprzątania, gdy zbyt krótki przewód odkurzacza, nie pozwoli na podłączenie go w innym pomieszczeniu. Choć takie gniazda mają być przede wszystkim praktyczne i bezpieczne, nic nie stoi na przeszkodzie, by odpowiadały łazienkowej aranżacji.

Jeśli zależy nam zarówno na bezpieczeństwie korzystania z rozmaitych urządzeń w łazience, a także na estetyce wpisującej się w wystrój, warto postawić na gniazda bryzgoszczelne. Od zwykłych nie różnią się praktycznie niczym, poza specjalną klapką zabezpieczającą. Już na etapie remontu trzeba wziąć pod uwagę montaż tego typu, by zakupić gotowy zestaw gniazda wraz z klapką. Taka konstrukcja zapewnia ochronę przed zachlapaniem wodą, ale i podwyższoną wilgotnością panującą w tym pomieszczeniu.

Jeśli do tej pory w naszej łazience dostępne były zwyczajne gniazda i nie chcemy ich zmieniać, ale dodatkowo zabezpieczyć, można poszukać nakładek na gniazdka z klapką bryzgoszczelną. Dopasowując je do modelu zastosowanego gniazdka, łatwo będzie zamontować klapkę na miejsce dawnej nakładki. Produkty tego typu dostępne są w różnych kolorach, jak w ofercie sklepu https://Gajwer.pl/, stąd nie trzeba martwić się o zaburzenie estetyki wystroju łazienki.

Wybierając gniazda bryzgoszczelne lub nakładki z klapką bryzgoszczelną, trzeba zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów. Konstrukcja powinna być solidna, by nie popękała podczas użytkowania, a klapka musi otwierać się do samej góry, co pozwoli swobodnie podłączać rozmaite urządzenia.

Oświetlenie, które poradzi sobie z trudnymi warunkami

W łazience nie da się uniknąć zachlapań, jak i podwyższonej wilgotności. Z tego względu wybierane do tego pomieszczenia oświetlenie, powinno posiadać jak najwyższy parametr IP. Informuje on o odporności na zachlapania, wilgotność, zabrudzenia. Im wyższy parametr IP, tym lepiej, choć w pobliżu na przykład umywalek, zwykle wystarcza ochrona określona jako IP 44. Montaż w stosownej odległości od źródeł wody, pozwala zminimalizować ryzyko dostania się wody do oświetlenia.

O czym jeszcze warto pamiętać? W łazience wykonujemy nie tylko czynności pielęgnacyjne, ale również relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy lub długiej podróży. Liczymy na atmosferę, która będzie sprzyjać odpoczynkowi, a za tą odpowiada między innymi oświetlenie. Rodzaj źródła światła, jego barwa i sposób kierowania.

Na suficie powinno znaleźć się główne źródło światła, które zapewni komfort korzystania z całego pomieszczenia. W okolicy wanny czy kabiny prysznicowej, dobrze jest umieścić dodatkowe punkty świetlne, mniejsze, o skupionej wiązce, by stworzyć przyjazną atmosferę. W podobny sposób oświetla się strefę umywalkową. Zastosowane wokół lustra światło, daje szansę na wykonanie precyzyjnego makijażu z samego rana, bezproblemowe podejmowanie czynności pielęgnacyjnych. Nawet w małej łazience trzeba wygospodarować miejsce na oświetlenie główne i dodatkowe.

Planując aranżację łazienki, remontując ją bądź zmieniając dotychczasowy wystrój, nie można zapominać o bezpieczeństwie korzystania z tej przestrzeni. Dobierając oświetlenie zgodnie z wysokim parametrem IP, jak i kontakty z klapką bryzgoszczelną, nie trzeba martwić się ani o estetykę wystroju, ani o ryzyko zachlapania newralgicznych punktów.