Jak stać się właścicielem nieruchomości pod wynajem w 3 krokach?

apartamenty nad morzem mieszkanie nad morzem

Obecnie nikogo nie trzeba już przekonywać, że zakup nieruchomości pod wynajem to bardzo powszechna metoda inwestowania. W nieruchomości inwestują dosłownie wszyscy, nie tylko deweloperzy i inwestorzy. Trudno się temu dziwić, ponieważ ceny za wynajem mieszkania wzrastają z roku na rok, a mimo to ciągle istnieje duży popyt na nie. Ten kto miał już raz styczność z wynajmowaniem mieszkań doskonale wie, że na pojedynczą ofertę odpowiadają dziesiątki zainteresowanych, a telefon nie przestaje dzwonić.

Niniejszy artykuł skierowany jest do osób, które marzą o zakupie nieruchomości pod wynajem, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Pomimo, że zakup nieruchomości może wydawać się procesem skomplikowanym to da się uniknąć błędów, trzymając się podstawowych zasad opisanych w trzech krokach.

Szukasz mieszkania nad morzem – https://baltickorona.pl/mieszkania-nad-morzem/

Oglądanie nieruchomości

Pierwszym etapem jest zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi ofertami na rynku. Należy sprawdzić wszystkie, nawet jeśli będzie ich kilkadziesiąt oraz wybrać ofertę najkorzystniejszą dla nas. Ponadto, dobrze jest przygotować listę cech, które powinny charakteryzować naszą wzorcową nieruchomość, jeszcze przed etapem oglądania nieruchomości. Przed zakupem mieszkania powinniśmy również sprecyzować, do kogo będziemy kierować naszą ofertę wynajmu, ponieważ student czy rodzina z dziećmi potrzebuje często zupełnie dwóch różnych przestrzeni.

Ponadto podczas oglądania nieruchomości warto mieć na uwadze, że mogą istnieć techniczne wady ukryte w mieszkaniu, co może nas potem drogo kosztować podczas remontu. Dlatego należy skontrolować szczelność okien i drzwi, sprawdzić instalację hydrauliczną, kaloryfery oraz zapoznać się z projektem technicznym instalacji elektrycznej.

Zapoznanie się z sytuacją prawną mieszkania

Jeśli mamy już na oku konkretne mieszkanie na sprzedaż (https://baltickorona.pl/apartamenty-sprzedaz/), które spełnia nasze wizualne oczekiwania, to następnym krokiem jest sprawdzenie wszystkich dokumentów prawnych, które dotyczą kupowanej przez nas nieruchomości.

Co zrobić jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką? Wystarczy, że notariusz umieści w akcie notarialnym informacje, że osoba, która nam sprzedaje mieszkanie dostanie osobiście część pieniędzy dla siebie, a pozostałą kwotę wpłacimy na rachunek banku, który udzielił mu kredytu hipotecznego.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest wykonanie odpisu księgi wieczystej, co możemy teraz zrobić już przez Internet, wystarczy tylko, że ustalimy numer elektroniczny danej nieruchomości. Dzięki temu, dowiemy się jaki stan prawny ma nieruchomość, kto jest właścicielem oraz czy mieszkanie nie jest dodatkowo obciążone finansowo lub służebnością osób trzecich. Szczegółowe zapoznanie się oraz wykonanie odpisu księgi wieczystej uchroni nas przed potencjalnym oszustwem. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu prawnego, najlepiej wstrzymać się od zakupu i skonsultować sytuację z prawnikiem.

Co jeśli jednak, nieruchomość spełniła wszystkie oczekiwania techniczne i prawne? Należy wtedy zarezerwować mieszkanie, spisując umowę przedwstępną ze sprzedającym. W przypadku, gdy uiszczamy zaliczkę lub zadatek na rzecz sprzedającego to bezwzględnie umieszczamy specjalny zapis w umowie, mówiący jaką kwotę płacimy. Jest to gwarancja dla obu stron, że cały proces kupna i sprzedaży przebiega uczciwie.

Finansowanie zakupu nieruchomości

Zazwyczaj mamy dwie opcje finansowania zakupu mieszkania pod inwestycję.
Jeśli posiadamy wystarczającą ilość pieniędzy to nie musimy posiłkować się kredytem, ale większość osób i tak korzysta z bankowych źródeł finansowania swojej inwestycji. Dla wielu jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ kredyt tak naprawdę „spłaca się sam”.

Jednak nie jest to metoda pozbawiona wad. Zdarza się bowiem często, że musimy poświęcić sporo czasu na zapoznanie się z wieloma ofertami banków, aż w końcu natrafimy na najlepszą dla nas. Następnie nie ominie nas etap wypełniania wniosku o kredyt oraz czekania na pozytywną odpowiedź. Z drugiej strony czasami przebiega to całkiem sprawnie i pozostaje nam tylko podpisanie umowy kredytowej z bankiem, a następnie u notariusza umowy przyrzeczonej, która jest aktem notarialnym potwierdzającym zakup i sprzedaż nieruchomości. Spisując dokument u notariusza, musimy być świadomi, że czeka nas opłacenie dwóch podatków na rzecz Urzędu Skarbowego, które pobiera od nas notariusz.

Ostatecznie po przebyciu wszystkich trzech etapów staliśmy się właścicielami wymarzonej nieruchomości i tylko od nas zależy jak nią zagospodarujemy. Warto pomyśleć jeszcze nad ubezpieczeniem OC, aby w razie losowego wypadku, nie pokrywać osobiście poniesionych strat, co jest sensownym posunięciem przy wynajmowaniu mieszkania. Jeśli w końcu spełniliśmy wszystkie wytyczne to nie musimy się obawiać, czy mieszkanie znajdzie chętnych na wynajem, a my będziemy cieszyć się zyskami z długoterminowej inwestycji.