Jak zostać barberem w Polsce?

Kurs barberski od podstaw

Zawód fryzjera w naszym kraju znajduje się w czołówce najpopularniejszych profesji. Istnieje jednak jeden zasadniczy problem, na który wiele osób zwraca uwagę. W szkoleniu młodych adeptów fryzjerstwa nie istnieje rozgraniczenie między fryzjerstwem damskim, a męskim. W szkołach zawodowych czy policealnych prowadzone są głównie kursy z fryzjerstwa damsko-męskiego, co jest ewenementem na skalę europejską, jeżeli nie światową. Marząc o karierze barbera w naszym kraju trzeba się nieco natrudzić, aby znaleźć odpowiednie miejsce do doskonalenia tego rzemiosła. Czym zajmuje się barber? Jak nim zostać?

Kim jest barber?

Barber to nie kto inny jak fryzjer zajmujący się wyglądem męskiej twarzy. Wielu z nas termin „barber” kojarzy się ze słowem „beard” wywodzącym się z języka angielskiego, oznaczającym brodę. I właśnie ona w pierwszej kolejności nasuwa nam się na myśl po usłyszeniu nazwy fryzjera męskiego. Lecz nie dajmy się zwieść. Barber zajmuje się nie tylko męską brodą, ale również fryzurą i pielęgnacją skóry twarzy.

Wymagający fach

Może się wydawać, że zawód barbera należy do jednych z najłatwiejszych. Czy jednak w istocie tak jest? Według uznanych profesjonalistów w dziedzinie fryzjerstwa męskiego, zawód barbera jest fachem, który wymaga wiele lat poświęceń i wyrzeczeń. Często słyszy się, że fryzjer damski ma zdecydowanie trudniejsze zadanie jeśli chodzi o objętość i długość kobiecych włosów. Jednak sprawa jest zdecydowanie bardziej złożona. Fryzjer męski musi radzić sobie z ograniczoną ilością możliwości spowodowaną charakterystyką męskich włosów.

Czy każdy może zostać barberem?

I tak, i nie. Każdy człowiek ma inne predyspozycje. Jeden ma piękny głos, drugi urodził się z piórem w ręku, jeszcze inny został stworzony do zawodu nauczyciela. Podobnie jest w przypadku zawodu męskiego fryzjera. Pewna ręka i pewność siebie, a raczej swoich umiejętności to podstawa sukcesu. Jednak sam talent to za mało. Trening czyni mistrza, dlatego bez odpowiedniego przeszkolenia technicznego nie ma co liczyć na sukces w zawodzie barbera. W dalszym ciągu jest to dość niszowy sposób zarabiania na życie (przynajmniej w Polsce), dlatego przeciętny barber może nie mieć szansy w tym polu.

Barbering w Polsce

W naszym kraju coraz częściej można spotkać profesjonalne barber shopy, czyli zakłady fryzjerstwa męskiego. Najbardziej cieszy fakt, że z usług barbera można skorzystać również w nieco mniejszych miastach. Młodzi artyści coraz częściej decydują się na podobna ścieżkę kariery zawodowej, jednak nie jest ona usłana różami.

Jak zostać barberem?

Nie jest to najprostsze zadanie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, w polskim systemie szkolenia zawodowego nie istnieje takie pojęcie jak fryzjer męski czy barber. Przyszli fryzjerzy są szkoleni w zakresie usług kompleksowego fryzjerstwa damsko-męskiego, co może ograniczać możliwości osób, które marzą o zostaniu golibrodą. Jednak istnieje inne wyjście z sytuacji.

Jeśli chcesz zostać barberem odwiedź: https://szkolabarberska.pl/dla-zielonych/

Profesjonalne barber shopy coraz częściej organizują prywatne szkolenia z barberingu na wysokim poziomie. Osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w męskim fryzjerstwie powinny szukać swojej szansy na kursach barberingu dla początkujących. Unikajmy jednak licznych grup – w ten sposób nic nie wyniesiemy z zajęć praktycznych. Najlepszym rozwiązaniem są indywidualne zajęcia z barberingu lub grupach maksymalnie 3-osobowych.

Istnieje jeszcze jedna możliwość, jednak pozostaje ona w sferze marzeń wielu początkujących barberów. Wyjazd do zagranicznej szkoły fryzjerstwa męskiego. Renomowane szkoły barberingu znajdziemy w Londynie, Amsterdamie czy Dublinie.

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Nie można zostać znanym barberem bez spędzenia długich godzin na szlifowaniu swoich umiejętności. „Sucha” teoria oczywiście tez jest istotna, jednak ważne, aby umieć użyć jej w praktyce.

Zobacz także: http://bempire.pl/jak-powinien-wygladac-kurs-barberingu/