Kupujemy rusztowania używane – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

rusztowania

Wybór odpowiedniego rusztowania powinien być podyktowany wieloma czynnikami. Urządzenia te są nieodzownym elementem placu budowy i w zależności od przeznaczenia, pełnią wiele istotnych funkcji. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiednich?

Rusztowania używane czy nowe?

Rusztowania używane (https://szalbud.pl/rusztowania-ramowe/) szturmem wkradły się na wiele placów budowy. Ten fakt nie dziwi z racji tego, że przy odpowiedniej eksploatacji sprzęt ten może być używany przez długi czas. Kolejna kwestia, to także koszt zakupu. Ten jest często zdecydowanie mniejszy niż w przypadku nowych modeli. W zależności od wielkości inwestycji, a co za tym idzie – środków na zakup sprzętu i materiałów – kierownik budowy podejmuje takie działania, aby były zarówno funkcjonalne, jak i mieściły się w zaplanowanym budżecie. Używane rusztowania, tak samo jak i nowe muszą jednak spełniać szereg kryteriów zanim podjęta zostanie decyzja dotycząca ich ewentualnego zakupu tudzież wynajmu. Na co należy więc zwrócić szczególną uwagę inwestując w rusztowania budowlane używane tudzież też nowe?

Dokumentacja i certyfikacja przy wyborze rusztowań

Jednym z przystanków na drodze do kupienia dobrego rusztowania powinien być ten o nazwie: dokumentacja oraz odpowiednia certyfikacja wybranych rusztowań. Dobrej jakości sprzęt powinien posiadać przede wszystkim wyczerpującą instrukcję montażu, a także demontażu. Niemniej istotne są informacje w których zawarte są wszelkie parametry techniczne danego produktu. Dokumentacja techniczna musi ponadto zawierać wykaz elementów rusztowania oraz to, czy można z nim zespalać komponenty pomocne w wykonaniu prac. Mowa na przykład o wysięgnikach.

Kolejna kwestia to taka, czy rusztowania spełniają obowiązujące w Polsce normy bezpieczeństwa PN-M-49000.

Elementy rusztowań mają duże znaczenie

Bardzo ważny jest też fakt, czy potrzebne nam rusztowanie jest wyposażone w ochronną poręcz poszczególnych podestów. Ta powinna być zamieszczona na wysokości 1,1 m. Każda platforma powinna także posiadać mierzący 0,2 m krawężnik. Z racji tego, że takich właśnie parametrów wymaga prawo, to jeśli dane rusztowanie takowych nie posiada oznacza to, że sprzęt jest zwyczajnie niekompletny. Jeśli zdecydujemy się na jego zakup musimy liczyć się z ewentualnymi groźnymi dla zdrowia, a nawet życia pracowników konsekwencjami, a także obciążeniami podczas kontroli nadzoru budowlanego.

Zobacz także:https://www.ctmpolonia.pl/wybor-dobrej-farby-do-wnetrza-na-co-zwrocic-uwage/

Bez względu na to, czy kupujemy rusztowanie, czy może je wypożyczamy, czy inwestujemy w rusztowanie używane, czy też nowe, koniecznie należy pamiętać o tym, aby sprawdzić je jak najbardziej dokładnie, a ponadto skontrolować zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności. Oprócz wspomnianych już powyżej czynników, powinno się zwrócić także uwagę na podstawki śrubowe oraz ich zdolność do maksymalnego wykręcenia. Ta w znaczący sposób wpływa na stabilność całej konstrukcji, a także możliwość montażu nawet na trudnym terenie.

Jak widać, wybór rusztowania nie musi spędzać snu z powiek, jeśli znajdziemy odpowiednią firmę, która je produkuje tudzież sprzedaje lub wypożycza. Jeśli ta jest dobra, zadba o to, aby wszelkie obowiązujące w nich normy były spełnione, a więc sam sprzęt będzie po prostu funkcjonalny i bezpieczny. Nie bez znaczenia pozostaje także jego cena. Na rynku jest wiele modeli w różnych półkach, więc każdy inwestor powinien znaleźć taki, który zmieści się w jego finansowych ramach.

Szukasz rusztowań? Odwiedź: https://szalbud.pl/