Płyn chłodniczy – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

chlodnica

Płyn chłodniczy pełni bardzo istotną rolę w naszych samochodach, dlatego należy dbać o to, aby zawsze było go wystarczająco dużo. To właśnie dzięki niemu nasz silnik może prawidłowo pracować, nie ulegając przy tym nadmiernemu przegrzaniu. Co zatem powinniśmy wiedzieć o płynie chłodniczym? Oto garść najpotrzebniejszych informacji.

Po co nam płyn chłodniczy w samochodzie?

Zadaniem silników znajdujących się w naszych pojazdach jest spalanie paliwa, w wyniku czego generowane jest ciepło. Niestety zbyt wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do uszkodzenia silnika, w związku z czym musi ona być utrzymywana na odpowiednim poziomie. I tutaj właśnie swoją rolę właściwie musi spełniać płyn chłodniczy. Dowiedz się więcej na: https://www.artbor.pl/plyny-chlodnicze-borygo-poznaj-najnowsze-produkty-legendarnej-polskiej-marki/

Płyn chłodniczy pochłania ciepło wytwarzane podczas pracy silnika spalinowego, a następnie zostaje schłodzony w chłodnicy. Proces ten trwa cały czas, gdy korzystamy z samochodu, chroniąc silnik przed przegrzaniem. Jeśli więc chcemy, aby dobrze pracował i nie stał się podatny na uszkodzenia, musimy zadbać o właściwie działający układ chłodniczy pojazdu oraz dobrej jakości płyn chłodniczy.

Skład płynów chłodniczych

Mogłoby się wydawać, że silnik można z powodzeniem chłodzić przy pomocy zwykłej wody. Musimy jednak pamiętać o tym, że woda wrze przy 100 stopniach Celsjusza i zamarza, gdy temperatura spada poniżej zera. Korzystanie z pojazdu w zimie byłoby więc niemożliwe. Dodatkowo, woda powoduje również korozję metalu, więc tym bardziej nie sprawdziłaby się w tej roli.

Z tego powodu, wodę miesza się między innymi z glikolem etylowym, dzięki czemu powstaje płyn chłodniczy zamarzający przy znacznie niższych temperaturach. Co więcej, jest on także wzbogacany o różne dodatki chemiczne, dzięki którym układ chłodniczy jest lepiej zabezpieczony przed korozją, nie tworzą się w nim osady, a sam płyn chłodniczy starzeje się znacznie wolniej.

Jaki płyn chłodniczy wybrać?

Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele produktów, które mają różne składy chemiczne i dodatki antykorozyjne. Między innymi dlatego nie powinniśmy mieszać ze sobą płynów chłodniczych różnych producentów. Fakt ten wpływa jednak również na wybór odpowiedniego produktu dopasowanego do pojazdu, z którego korzystamy. Jaki więc płyn chłodniczy warto kupować? Czy ten najdroższy zagwarantuje nam lepsze działanie?

Okazuje się, że niekoniecznie. W pierwszej kolejności powinniśmy zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu, w której zawarte są informacje na ten temat. Można też skonsultować się z mechanikiem albo sprzedawcą, który wskaże jaki płyn chłodniczy jest zalecany przez producenta danego samochodu. Wówczas będziemy mieli pewność, że konkretny produkt doskonale spełni swoje zadanie i uchroni silnik auta przed uszkodzeniem.

Wymiana płynu chłodniczego

Poziom płynu chłodniczego można sprawdzić w bardzo łatwy sposób, zerkając na znajdujący się pod maską zbiorniczek. Robimy to nie odkręcając jego nakrętki. Jeśli poziom cieczy znajduje się poniżej lub powyżej oznaczeń na zbiorniczku, należy skonsultować się z mechanikiem.

Jeśli chodzi o częstotliwość wymiany płynu chłodniczego, najlepiej jest zastosować się do zaleceń producenta pojazdu. Niektórzy mechanicy wskazują, że wymiana powinna następować co 3 lata, natomiast inny uważają, że wystarczy robić to co 5 lat. Eksperci podkreślają jednak, że lepiej jest wymieniać płyn za często niż zbyt rzadko.

Warto pamiętać, że płyn chłodniczy jest substancją, która szkodzi człowiekowi, dlatego przy jego wymianie należy zachować wszelkie środki ostrożności. Używamy rękawic i okularów ochronnych, nie dopuszczamy do wylania się płynu na ziemię, a zużyty płyn wlewamy do specjalnie przystosowanych do tego pojemników, a nie do zwykłych butelek. Jeśli nie mamy w tym wprawy, warto zostawić to zadanie mechanikowi.

Szukasz płynów chłodniczych w dobrych cenach? Odwiedź: artbor.pl