Korzystanie z korporacji taksówkarskich jest popularne zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Jeśli chodzi o usługi taksówkarskie w tym drugim przypadku, wiele osób zastanawia się, czy na przejazd może otrzymać fakturę. Jest to zarówno potrzebne do zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika, jak i do rozliczenia kosztów firmowych. Sprawdźmy zatem, czy taksówkarz może dla nas wystawić fakturę i w jaki sposób możemy to załatwić?
Czy po przejeździe taksówką możemy otrzymać fakturę VAT?
Z racji charakteru wykonywanej pracy w aucie, taksówkarze nie mają możliwości wystawienia faktury po odbytym przejeździe. Wiąże się to z faktem, że kasy fiskalne montowane w pojazdach taxi nie mają możliwości wpisania numeru NIP.
Nie oznacza to jednak, że osoba odbywająca kurs nie może otrzymać dokumentu, który następnie posłuży do rozliczenia kosztów. Każdy kierowca wykonujący przewóz osób ma obowiązek wystawiania paragonu. Ten zaś traktowany jest jako tzw. faktura uproszczona. W praktyce sprowadza się to do tego, że jest ona traktowana tak samo, jak faktura VAT. To, co odróżnia fakturę uproszczoną (paragon) od faktury VAT to fakt, że nie ma na niej szczegółowych elementów. Otrzymanie faktury niezbędne jest do rozliczenia kosztów przejazdu z Urzędem Skarbowym. Warto jednak wiedzieć, że aby taki przejazd mógł zostać rozliczony, trasa musi wynosić przynajmniej 50 kilometrów. Jeśli spełnimy ten warunek, a dodatkowo wykażemy, że wydatek był bezpośrednio związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, koszt taki zostanie zakwalifikowany jako poniesiony w celu osiągnięcia przychodu w firmie.
Kwestia odliczenia VAT od zakupu usługi taksówkarskiej
Ważną informacją dla firm może być fakt, że nie zawsze będzie możliwe odliczenie VAT od usługi taksówkarskiej. Aby móc to zrobić, na dokumencie sprzedaży musi widnieć numer NIP firmy, która dokonała zakupu usługi. W związku z tym, w momencie braku NIP odliczenie VAT nie będzie możliwe. Warto jednak w takiej sytuacji korzystać z korporacji taksówkarskich, takich jak Euro24, które na podstawie paragonu mogą wystawić normalną fakturę. Korzystanie z taksówkarzy, którzy prowadzą działalność na własną rękę może nam tę kwestię uniemożliwić. Warto o tym fakcie pamiętać, jeśli chcemy odliczać koszty przejazdów od osiągniętego przychodu lub kierujemy pracowników w podróże służbowe, targi czy różnego rodzaju konferencje.