Gazy spożywcze – o czym mowa w praktyce?

gazy w miesie

Gazy spożywcze są nieodłącznym elementem w przemyśle gastronomicznym. Najczęściej stosuje się je przy mięsach oraz wędlinach. Dzięki użyciu specjalnie sprężonego powietrza, żywność dłużej pozostaje świeża i zachowuje swoje właściwości odżywcze oraz mineralne. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Gazy spożywcze – czym są?

Gazy spożywcze wykorzystywane są przede wszystkim w procesie pakowania oraz przechowywania. Szczególnie wykorzystywane są w przemyśle mięsnym, gdzie służą wzmocnieniu czerwonej barwy.

Zastosowanie odnajdują również w sadownictwie. Dzięki nim zebrane owocy i warzywa są chronione przed wszelkimi insektami. Powstrzymują rozwój groźnych grzybów oraz namnażanie się bakterii. Przyspieszają również dojrzewanie płodów rolnych.

Można je także znaleźć w składach napojów gazowanych i alkoholach musujących. Oparta jest na nich również kuchnia molekularna. Aby móc je wykorzystywać, muszą być odpowiednio przebadane i certyfikowane. Zapewnia to bezpieczeństwo konsumentom, a także spełnia wymagania jakościowe produktów.

Zastosowanie gazów spożywczych

Najczęściej stosowanymi gazami jest tlen, dwutlenek węgla, a także azot oraz tlenek węgla. Pierwszy z nich sprawdza się przy obróbce czerwonego mięsa. Dzięki niemu nie blednie, a także nie rozwijają się w nim bakterie tlenowe. Dwutlenek węgla powstrzymuje z kolei rozwój grzybów oraz pleśni. Stosowany jest głównie do wydłużenia okresu przydatności do spożycia.

Do wypierania powietrza z opakowań wykorzystuje się azot. Dzięki niemu żywność nie utlenia się, co pozwala na dłuższe zachowanie świeżości potraw. Tlenek węgla idealnie sprawdza się przy pakowaniu czerwone mięsa. Zachowuje jego intensywną barwę i sprawia, że nie jest poddane zbytniemu wysuszeniu się.

Gazy sprężone mają również zastosowanie przy produkcji nabiału, a zwłaszcza serów. W wyniku jełczenia oraz namnażania się bakterii są one podatne na szybsze psucie się. Aby temu zapobiec, pakuje się je w opakowania zawierające CO2. Równie dobrze sprawdzą się przy przechowywaniu owoców morza, makaronów, orzeszków czy wszelkiego rodzaju wypieków.