Jak dobrać właściwy rozmiar obrusa?

wybor obrusu

Obrus na stole to jeden z ważnych elementów wystroju każdej jadalni czy kuchni. To właśnie on decyduje o niepowtarzalnym klimacie naszego wnętrza, wpływając jednocześnie na komfort spożywania posiłków. W związku z tym warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi i dowiedzieć się, jak dobrać właściwy rozmiar obrusa.

Jakie są podstawowe zasady dobierania rozmiaru obrusa?

Dobór odpowiedniego rozmiaru obrusa w dużej mierze zależy od wielkości stołu. Mierzony jest zarówno długość, jak i szerokość mebla. Jeśli zastanawiamy się, jaki powinien być idealny rozmiar obrusa, warto wiedzieć, że przewodnikiem może być tutaj tzw. “efekt spływu” – czyli to, jak daleko nachodzi materiał na krawędź stołu. Zgodnie z ogólnymi zasadami efekt spływu powinien wynosić od 15 do 25 cm. Taki margines jest nie tylko estetyczny, ale również praktyczny – zapewnia ochronę stołu przed ewentualnymi zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Warto jednak pamiętać, że to tylko ogólna zasada – w przypadku niektórych okazji i rodzajów stołów możemy pozwolić sobie na większą swobodę.

Obrusy na okrągłe stoły

Jeśli mamy do czynienia z okrągłym stołem, dobór odpowiedniego rozmiaru obrusów ze sklepu internetowego może być nieco trudniejszy. W takiej sytuacji kluczowym parametrem będzie średnica stołu. Aby wyznaczyć idealny rozmiar obrusa, wystarczy dodać dwukrotność efektu spływu do średnicy stołu. Przykładowo, jeśli średnica stołu wynosi 100 cm, a efekt spływu ma wynosić 20 cm, to wymiary obrusa powinny wynieść 140 cm (100 cm + 2 x 20 cm).

Obrusy na prostokątne stoły

W przypadku stołów prostokątnych kluczowe są dwa wymiary, czyli długość i szerokość stołu. Procedura wyliczania rozmiaru obrusa jest podobna jak w przypadku okrągłego stołu – należy dodać dwukrotność efektu spływu do każdego z wymiarów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tego rodzaju stołu może pojawić się konieczność zastosowania szwów, jeśli nie znajdziemy obrusa o odpowiedniej szerokości.

Obrusy na kwadratowe stoły

W przypadku stołów kwadratowych, podobnie jak w przypadku prostokątnych, będziemy musieli uwzględnić dwie wartości – długość i szerokość. Również tutaj należy dodać dwukrotność efektu spływu do każdego z wymiarów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku stołów kwadratowych często wystarczy jeden obrus o odpowiednich wymiarach, który można nałożyć na stół pod kątem.