Jakich rodzajów sorbentów używa się w zakładach przemysłowych?

Zakłady przemysłowe

Usunięcie rozlanej cieczy, zwłaszcza jeśli są to groźne dla zdrowia i ludzkiego życia chemikalia lub materiały ropopochodne, wymaga użycia specjalistycznych środków o wysokich właściwościach chłonnych. Takimi środkami są właśnie sorbenty, najczęściej mające formę mat chłonnych, poduszek absorpcyjnych czy specjalnych granulatów, które wiążą wilgoć i tym sposobem ułatwiają jej usunięcie z dowolnego typu powierzchni.

Co wyróżnia przemysłowe środki absorpcyjne?

Najbardziej charakterystyczną cechą tego typu środków jest ich niezwykle duża chłonność, określana przez stosunek ich masy własnej do ilości płynu, jaką mogą zaabsorbować. Poza tym mają one zdolność do związania takiego płynu, dzięki czemu przestaje być groźny dla otoczenia. Część sorbentów wyróżnia się także zdolnością do utrzymywania się na powierzchni wody, co pozwala wychwytywać unoszące się na niej substancje szkodliwe, na przykład oleje. Poza tym praktycznie wszystkie dostępne dziś na rynku sorbenty charakteryzują się dużą łatwością stosowania. Nie tylko pod kątem ich użycia w celu neutralizacji niepożądanego wycieku, ale i ich późniejszej zneutralizować. Takie materiały są produkowane ze specjalnej odmiany polipropylenu. Dzięki temu ich utylizacja jest możliwie bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Popularne rodzaje środków chłonnych do zastosowań przemysłowych

W tej kategorii produktów największym zainteresowaniem odbiorców cieszą się proste w użyciu sorbenty w formie granulatów. Substancje tego typu wykorzystywane są do neutralizowania wielu rodzaju wycieków, od tych na bazie wody zaczynając, przez zanieczyszczenia ropopochodne, a na tłuszczach i olejach kończąc. Granulaty wystarczy rozsypać na zanieczyszczoną powierzchnię, odczekać chwilę, aż ciecz się wchłonie, a następnie zebrać i poddać utylizacji. Kolejnym rodzajem popularnych sorbentów znajdujących zastosowanie w magazynach, warsztatach i zakładach przemysłowych są różne rodzaje mat chłonnych i poduszek absorpcyjnych. Tego typu materiały wykorzystuje się do neutralizacji wycieków różnych substancji chemicznych, w tym ich żrących wersji. Na rynku znajdziemy również specjalne rękawy sorpcyjne, których używa się m.in. na stacjach paliw czy w laboratoriach, dla ograniczenia obszaru wycieku.

Zastosowanie profesjonalnych sorbentów pozwala zminimalizować szkody środowiskowe, jakie może wyrządzić niekontrolowany wyciek substancji chemicznych. Umożliwia nie tylko ograniczenie obszaru wycieku, ale i jego pełną neutralizację. Tego typu materiały stosuje się dziś powszechnie w wielu zakładach przemysłowych, niektórych warsztatach, laboratoriach chemicznych, a także na stacjach paliw.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/