Coraz rzadziej wpadamy do sąsiadów bez zapowiedzi i zaglądamy do znajomych, kiedy po prostu jesteśmy w okolicy. Z rodziną umawiamy się z dużym wyprzedzeniem a dla dalszych znajomych wolimy zorganizować wydarzenie na Facebooku niż w rzeczywistości. Dlaczego? Często z braku czasu i ograniczenia przestrzeni, którą dysponujemy. Podpowiadamy jak dzięki meblom z wysokim IQ i dawce kreatywności urządzić mieszkanie otwarte na bliskich.
Sprzątanie, gotowanie i plan usadzenia – check lista przed wizytą gości jest długa i może zniechęcać już po pierwszych kilku punktach. Zamiast jednak zamykać podwoje domu urządź je tak, aby nadążało za rytmem twojego życia. Poznaj meble i elementy aranżacyjne, które pozwolą przygotować się na wizytę gości w niecałą godzinę.
Meble do zadań specjalnych
Inżynierowie, projektanci i specjaliści od automatyzacji łączą siły i ofercie kolejnych producentów pojawiają się inteligentne meble. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom meble te dostosowują się do rytmu życia domowników. W zależności od pory dnia ta sama przestrzeń może stać się przytulną sypialnią, wygodnym salonem lub urokliwą biblioteką. Łóżko i stół w jednym? Dlaczego nie. Jednym ruchem ręki, na chwilę przed przybyciem gości, złożymy łóżko i przygotujemy wygodny stół dla sześciu osób. Podobnie, praktyczne biurko w zaledwie minutę może przeobrazić się sofę, na której pomieści się kilka osób. Co więcej, na rynku dostępne są już kolekcje mebli, których ustawienia zmienisz za pomocą aplikacji w telefonie, a nawet takie, które wykonają komendę głosową. Oferta mebli z wysokim IQ jest szeroka, można je dostosować do własnych potrzeb i co ważne również do własnych możliwości finansowych. Wystarczy starannie przeszukać sieć.
Proste – nieoczywiste
Nawet tradycyjne meble mogą pomóc w codziennym ogarnianiu przestrzeni. Jeśli wybierasz narożnik postaw na taki z funkcją spania. Nie dość, że przenocujesz tych, którzy po spotkaniu zdecydują się zostać na noc, to na dodatek zyskasz cenne miejsce do przechowywania nie tylko pościeli. Można je wykorzystać do szybkiego usunięcie z pola widzenia nieatrakcyjnych przedmiotów, jak choćby odkurzacza czy suszarki. Nawet stolik kawowy może pomóc zaoszczędzić kilka minut na sprzątaniu. Jeśli wybierzemy model z szufladą, schowamy do niej podręczne drobiazgi, które nie chcemy, aby były oglądane przez naszych gości. – Przy aranżacji mieszkania, zwłaszcza niewielkiego, każdy element warto przemyśleć pod względem jego estetyki i funkcjonalności. Warto postawić na dodatkowe funkcje wszędzie tam, gdzie może to ułatwić nam codzienne czynności. Uchwyty z kolekcji Frame stworzone zostały do ozdobienia prostych, minimalistycznych mebli z funkcją przechowywania. Same również posiadają dodatkową funkcjonalność. Mogą stać się ramką, do której wstawimy kartkę z opisem zawartości lub własnym, zabawnym komunikatem. Przestrzeń spersonalizowana w każdym detalu to taka, która potrafi sprostać coraz szybszemu tempu życia domowników – mówi Michał Mrówczyński Junior Product Manager z firmy Gamet.
Domowe układanki
Jeśli na co dzień przy twoim stole jest miejsce wyłącznie dla czterech osób a marzą ci się spotkania w większym gronie, wybierz stół z regulowaną długością. Ważne, aby dodatkowe blaty były chowane pod spód mebla. Dzięki temu unikniesz problemu z codziennym przechowywaniem nadprogramowych elementów. Jeśli rozłożony stół to nadal za mało skorzystaj z pomocy „pomocnika”. Niewielki mebel na kółkach, podczas przyjęcia da ci dodatkową przestrzeń na ułożenie deserów, trunków lub kieliszków. Na co dzień pomocnik przesuń do kuchni – zyskasz blat, którego zawsze brakuje. Problem z usadzeniem dodatkowych osób rozwiążą składane stołki. Powieszone na haczykach przymocowanych do ściany nie zajmą wiele miejsca, pozostając zawsze w zasięgu ręki.
Dodatkowe metry
Wydaje ci się, że twoje mieszkanie nie jest z gumy i nie da się go powiększyć? Niekoniecznie. Jeśli jego elementem jest balkon możesz stworzyć z niego całoroczną strefę relaksu dla siebie i odwiedzających cię osób. Szklana zabudowa balkonu osadzona na aluminiowych profilach w wersji bezramowej tworzy jednolitą, estetyczną powierzchnię. Zabudowany balkon, wyposażony w grzejnik elektryczny i zaaranżowany według własnego pomysłu to dodatkowy pokój, z którego możemy korzystać przez cały rok.
1, 2, 3 i znikasz Ty
Nawet jeśli prowadzisz otwarty dom najprawdopodobniej nie chcesz, aby goście mieli dostęp do każdego zakamarka mieszkania. Prostym sposobem na wydzielenie stref w mieszkaniu jest montaż przepierzenia. Dzięki lekkiej, ażurowej ściance z PCV, nawet w niewielkiej kawalerce zaaranżujesz dyskretny kącik sypialniany i oddzielisz go od reszty pokoju. Ten sam efekt możesz również osiągnąć montując do sufitu karnisz i zawieszając na nim długą tkaninę o ciekawej fakturze. Jeśli po kilku latach po zakupie mieszkania doszliśmy do wniosku, że otwarta kuchnia jest niepraktyczna i wymaga nienagannego porządku podczas przyjmowania gości możemy to zmienić. Nie masz ochoty na czasochłonny remont i nieodwracalność? Przepierzenie zbudowane z płyt drewnianych lub z mlecznego szkła, oparte na mechanizmie jezdnym rozwiąże tę sytuację. – Ważne, aby materiał, z którego wykonamy przepierzenie był spójny z aranżacją reszty mieszkania. Jeśli postawiliśmy na styl industrialny możemy wybrać płytę wiórową. Wystarczy ją oszlifować i pomalować bezbarwnym lakierem. W klasycznym mieszkaniu lepiej będzie prezentować się ściana przesuwna wykonana z drewna w kolorze nawiązującym do koloru mebli kuchennych. Po wybraniu materiału pomyślmy również o odpowiednim uchwycie spójnym z taflą przepierzenia – dodaje ekspert.