Niezawodny sposób na migreny z aurą – medycyna hiperbaryczna

migrena

Migreny to jedne z najbardziej uciążliwych i uporczywych dolegliwości bólowych, które mogą doprowadzić nas do frustracji i utraty jakości życia. Szczególnie nieprzyjemne są migreny z aurą, które oprócz bólu głowy cechują się dodatkowymi, niepokojącymi objawami. Na szczęście, istnieje alternatywna metoda przynosząca ulgę wielu pacjentom – medycyna hiperbaryczna. Zastanawiasz się, jak działa ta metoda i czy może pomóc również Tobie? Zapraszamy do lektury artykułu.

Co charakteryzuje migreny z aurą?

Migrena z aurą to odmiana migreny, która charakteryzuje się silnym bólem warto rozumieć jakości życia. Migrena z aurą to odmiana migreny, która charakteryzuje się silnym bólem głowy, często jednostronnym oraz pulsującym. W części przypadków ból może być na tyle intensywny, że staje się niemożliwe normalne funkcjonowanie. Wyróżniającym aspektem migreny z aurą są objawy neurologiczne, które pojawiają się przed wystąpieniem bólu głowy. Aura może objawiać się w postaci zaburzeń widzenia (np. migotanie, plamki przed oczami), utraty mowy, uczucie kłucia w kończynach lub twarzy, a nawet zaburzeń równowagi.

Jak medycyna hiperbaryczna pomaga na migreny?

Medycyna hiperbaryczna to metoda leczenia, która polega na oddychaniu czystym tlenem pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne, zwykle w specjalnej komorze hiperbarycznej. Taki sposób ekspozycji organizmu na tlen prowadzi do zwiększenia jego stężenia we krwi i tkankach, co przyczynia się do przyspieszenia regeneracji oraz leczenia wielu schorzeń.

Działanie medycyny hiperbarycznej w ramach skutecznego leczenia migreny z aurą można wyjaśnić kilkoma mechanizmami. Po pierwsze, zwiększenie dostarczania tlenu do mózgu może przeciwdziałać niedotlenieniu neuronów, które jest jednym z czynników prowokujących migreny. Po drugie, terapia hiperbaryczna ma działanie przeciwzapalne. Ten efekt może przyczyniać się do złagodzenia bólu. Wreszcie, terapia hiperbaryczna może wpłynąć na zmniejszenie nadmiernej aktywności nerwów bólowych oraz przewałowego uwalniania mediatorów bólu, co również prowadzi do obniżenia intensywności bólów migrenowych.

Chociaż medycyna hiperbaryczna może przynieść wymierną ulgę w przypadku migren z aurą, warto pamiętać, że nie każdy pacjent osiągnie takie same efekty. Terapia hiperbaryczna może być stosowana jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego, ale nie zastępuje go całkowicie. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem specjalistą przed podjęciem decyzji o wyborze tej metody.