Plecak sportowy na górskie wędrówki – jaki wybrać?

wybor sportowego plecaka

Przemierzanie górskich szlaków to aktywność, która wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Nie tyczy się ono tylko kondycji, ale także sprzętu. Najważniejszym elementem wyposażenia, który pozwala nam spakować pozostałą część ekwipunku, jest solidny plecak sportowy. Czym powinien charakteryzować się model zabierany w góry? Co powinno się w nim znaleźć? O tym przeczytasz w poniższym tekście!

Czym powinien się charakteryzować plecak sportowy na górskie wędrówki?

Wyruszenie na górski szlak to wyzwanie, które jest wymagające nie tylko dla nas, ale również dla naszego plecaka. Czym powinny odznaczać się plecaki sportowe zabierane w góry? Przede wszystkim odpowiednią pojemnością, która pozwoli pomieścić cały niezbędny ekwipunek. Istotne jest, aby pojemność była dopasowana do planowanej długości trasy i czasu trwania wędrówki.

Plecak sportowy powinien być wykonany z wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia materiału. Góry to specyficzny teren, w którym jesteśmy narażeni na kontakt z ostrymi kamieniami, gałęziami oraz skałami, więc nasz plecak musi być na to gotowy. Oprócz tego dobrze, aby był on również wodoodporny lub posiadał specjalny pokrowiec przeciwdeszczowy, który pozwoli na ochronienie zawartości przed zmoczeniem.

Uwagę należy zwrócić również na system nośny. Dobry plecak powinien być wyposażony w specjalne regulowane pasy, które pozwolą na dopasowanie go do sylwetki oraz potrzeb noszącego. Odpowiednie rozłożenie ciężaru przekłada się na większy komfort noszenia. Przyczynia się do niego również system wentylacji pleców, który ma za zadanie skutecznie odprowadzać z nich wilgoć.

Plecak sportowy wykorzystywany w górach powinien także posiadać dużo kieszeni i przegródek, które umożliwią przechowywanie i uporządkowanie różnych przedmiotów. Dobrze, kiedy posiada on również specjalne pasy kompresyjne, które dodatkowo pozwalają zabezpieczyć zawartość i zmniejszyć jej objętość. Niektóre modele posiadają także specjalne uchwyty na mocowanie sprzętu zewnętrznego.

Co warto spakować do plecaka, idąc w góry?

Aby zapewnić sobie bezpieczny pobyt w górach, warto zadbać o zabranie ze sobą kilku przedmiotów. Absolutną podstawą są narzędzia nawigacyjne. Może być to tradycyjna mapa z kompasem lub nadajnik GPS wraz z mapą elektroniczną. Bardzo ważnym elementem wyposażenia są również ubrania przystosowane do spodziewanych warunków atmosferycznych. Należy jednak pamiętać, że pogoda w górach bywa zmienna, więc warto posiadać ze sobą kilka warstw odzieży.

Wyjście na kilkugodzinny szlak nie może obyć się bez zabrania ze sobą jedzenia. Powinny być to lekkie i pożywne przekąski, które dodadzą energii podczas wędrówki. Szczególnie warto zabrać ze sobą kanapki, batony energetyczne oraz owoce. Jeszcze ważniejsze jest posiadanie ze sobą zapasów wody, aby uniknąć odwodnienia. Ich ilość powinna być uzależniona od długości i stopnia trudności trasy.