Wielkoformatowe płyty brukowe na podjazd – czy warto?

bruk na podjazd

Duże płyty wykonane z kostki brukowej cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów realizujących budowę domów jednorodzinnych. Zapewniają piękny wygląd, ale mają też swoje wady. Czy ich montaż jest prosty? Jak go przeprowadzić, by całość wyglądała dobrze i spełniała swoją funkcję?

Czy warto stosować płyty na podjazd?

Wielkoformatowe płyty na podjazd zapewniają niepowtarzalny wygląd, trudno się z tym nie zgodzić. Są coraz popularniejsze, ale ich montaż wcale nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Decydując się na takie rozwiązania, warto zatrudnić fachowców, którzy mają doświadczenie w ich montażu. W przeciwnym razie wygląd podjazdu może nie być taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Dobrze ułożone płyty na podjazd są nie tylko ładne i zdobią każdy budynek, ale przede wszystkim są funkcjonalne, łatwe w czyszczeniu i odporne na warunki atmosferyczne. Takie wielkoformatowe rozwiązania wbrew powszechnej opinii wcale nie są słabsze, a wymagają jedynie odpowiedniego montażu. Źle położone mogą pękać i klawiszować.

Jak przeprowadzić montaż płyt wielkoformatowych?

Samo układanie jest dziecinnie proste, praca idzie błyskawicznie, a efekty widoczne są gołym okiem. Niestety cały sekret prawidłowego montażu płyt na podjazd tkwi w odpowiednim przygotowaniu podbudowy. Musi ona być wykonana w sposób, który uniemożliwi jakiekolwiek ruchy. Powierzchnia musi być idealnie płaska, pozbawiona jakichkolwiek nierówności. Wykonuje się ją przeważnie na bazie kruszywa odpowiedniej gradacji. Niektórzy wykonawcy preferują jednak montaż na podsypce piaskowo cementowej, która wydaje się łatwiejsza w obróbce. Wybór tak naprawdę nie ma większego znaczenia, liczy się przede wszystkim jakość wykonania.

Całość prac rozpoczynamy od ułożenia obrzeży. Płyty na podjazd układane są na samym końcu, ale już na etapie montażu betonowych obrzeży warto odpowiednio je rozmierzyć. Umożliwi to uzyskanie małej ilości odpadów i lepszego wyglądu. Nie ma nic gorszego od niewielkich ścinków zamontowanych na krawędziach podjazdu. Wyglądają one mało estetycznie, a można ich przecież w prosty sposób uniknąć!

Podbudowa pod płyty na podjazd musi być odpowiednio zagęszczona. Zapobiegnie to późniejszemu zapadaniu się kostki. Samo przenoszenie płyt podjazdowych wymaga sporej siły fizycznej. Dobrze do tego celu wykorzystać odpowiednie narzędzia. Ostatnim etapem jest delikatne ubicie płyt. Ważne, by do tego celu wykorzystać zagęszczarkę wyposażoną w gumową osłonę. Zapobiegnie ona nie tylko rysowaniu płyt, ale też powstawaniu pęknięć.