Artykuły konserwatorskie – co do nich zaliczamy?

konserwacja artykulow

Odnowienie dawnego dzieła sztuki wymaga umiejętności manualnych i odpowiednich artykułów określanych konserwatorskimi. Można je kupić w specjalistycznych sklepach w całych zestawach powiązanych z daną kategorią. Za pomocą profesjonalnych produktów możliwe jest odnowienie obrazu, rzeźby czy dowolnego innego przedmiotu. 

Czym są artykuły konserwatorskie?

Produkty przeznaczone do specjalistycznej konserwacji są wykorzystywane przez pracowników firm podejmujących się zleceń odnowienia dzieł sztuki lub różnego rodzaju zabytkowych rzeczy. Często artykuły konserwatorskie służą też do renowacji ścian lub powierzchni płaskich. 

Część produktów umożliwia wyrównywanie i wypełnianie uszkodzeń w powierzchni przedmiotu lub elewacji. Dzieła sztuki czy też stare budynki bywają poważnie nadszarpnięte zębem czasu lub są fizycznie zniszczone. Specjalne materiały konserwatorskie funkcjonują też jako zaprawa lub podłoże pod farbę czy złocenie.

Jakie artykuły konserwatorskie są niezbędne?

W pracy konserwatora dzieł sztuki czy archaicznych przedmiotów, w tym mebli, mogą przydać się bardzo różne produkty. Jednym z nich jest pulment – rodzaj glinki. Z pulmentu korzystali średniowieczni artyści czy rzemieślnicy, więc zastosowanie go dzisiaj nadaje przedmiotom z dawnych czasów właściwego kolorytu i połysku.

Pulment jest dostępny w wielu rodzajach i funkcjonuje dokładnie w ten sam sposób – jako podkład pod farbę, złocenie lub rodzaj uniwersalnego podłoża. Glinki wykorzystywane są przez specjalistów zajmujących się konserwacją wartościowych dzieł sztuki lub np. fresków, malowideł na deskach czy ścianach.

Materiały konserwatorskie – zaopatrzenie

Pracownicy firm zajmujących się profesjonalnymi konserwacjami powinni korzystać wyłącznie z wysokiej jakości materiałów. Takie artykuły konserwatorskie wiążą się z uzyskaniem trwałego wykończenia i zapewniają efektowny wygląd odnowionych elementów. Specjalista potrafi od razu rozpoznać efekt ich zastoowania.

Podsumowując, duży wybór artykułów konserwatorskich związany jest z zapotrzebowaniem instytucji i firm zajmujących się renowacjami i remontami dzieł sztuki lub zabytkowych budowli.