Jaka jest najlepsza metoda na usuwanie zaskórników? Co zrobić, aby pozbyć się wągrów na twarzy i jak zadbać o cerę, aby niedoskonałości nie wracały? Sięgnij po łagodne, lecz skuteczne kosmetyki do oczyszczania cery oraz produkty, które wzmacniają barierę hydrolipidową. Poznaj przyczyny powstawania wągrów i topowe składniki na zaskórniki.
Od czego robią się wągry na twarzy?
Wągry na twarzy to potoczna nazwa zaskórników otwartych. Powstają najczęściej na nosie, brodzie, czole i policzkach. Mają postać czarnych lub ciemnobrązowych kropek. Powstają, gdy ujścia mieszków włosowych są zatykane przez sebum (naturalny olej produkowany przez skórę), zanieczyszczenia i martwe, zrogowaciałe komórki naskórka. Co może być przyczyną tworzenia się nieestetycznych wągrów na twarzy?
- Nadprodukcja sebum, która jest naturalną cechą cery tłustej i mieszanej, ale może pojawić się u każdego bez względu na rodzaj cery, na przykład w wyniku przesuszenia skóry.
- Nieprawidłowe złuszczanie naskórka – martwe komórki mogą się gromadzić na powierzchni skóry i blokować pory, zwłaszcza jeśli proces złuszczania jest zaburzony, a bariera ochronna naruszona.
- Zmiany hormonalne, zwłaszcza w okresie dojrzewania, przed miesiączką czy w czasie ciąży, mogą zwiększać produkcję sebum i zaburzać mikrobiom, co sprzyja powstawaniu wągrów.
- Niedokładne oczyszczanie skóry – gromadzenie się zanieczyszczeń i resztek makijażu sprzyja namnażaniu się bakterii i powstawaniu wągrów na twarzy.
- Z drugiej strony zbyt agresywne oczyszczanie skóry może prowadzić do jej przesuszenia i nadprodukcji sebum jako reakcji obronnej.
- Komedogenne produkty kosmetyczne (zatykające pory), takie jak kremy czy olejki do twarzy nasilają problem.
- Inne przyczyny powstawania zaskórników to stres, zanieczyszczenia środowiskowe, dieta i genetyka.
Czy powinno się wyciskać wągry?
Zaskórniki aż proszą się o wyciskanie, ale absolutnie nie można tego robić! Po pierwsze istnieje ryzyko infekcji – podczas wyciskania można wprowadzić bakterie do otwartego pora, co prowadzi do infekcji i powstawania bolesnych stanów zapalnych. Można też uszkodzić tkanki wokół ujścia mieszków włosowych – mogą powstać przebarwienia lub nawet trwałe blizny. Wyciskanie usuwa jedynie zawartość wągra, ale nie rozwiązuje podstawowego problemu zatkanych porów, przez co problem szybko powraca.
Jak postępować z wągrami? Należy wyeliminować przyczyny ich powstawania. W większości przypadków jest to możliwe – wymaga tylko systematyczności i zastosowania odpowiednich kosmetyków przeciw wągrom. Warto postawić na koreańską pielęgnację – Azjatki są znane z nieskazitelnej i zdrowej cery bez śladów niedoskonałości.
Wągry – usuwanie w bezpieczny sposób dla skóry
-
Dwuetapowe oczyszczanie skóry
Myj twarz rano i wieczorem delikatnymi produktami do oczyszczania twarzy – cera stanie się świeża i szybko zauważysz redukcję niedoskonałości. Zobacz, jak robią to Koreanki – najpierw myją twarz produktem na bazie oleju, aby pozbyć się makijażu. Następnie sięgają po piankę lub żel oczyszczający, aby pozbyć się oleju i resztek zanieczyszczeń. Na tym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy, które przynosi świetne efekty.
-
Co na wągry? Peelingi i produkty z kwasami AHA lub BHA
1–2 razy w tygodniu zastosuj peeling z kwasami, który pomagają odblokować pory i zapobiega ich ponownemu zatykaniu. Jeśli Twoja skóra dobrze toleruje kwasy AHA i BHA, możesz sięgnąć po toner do twarzy z kwasem salicylowym lub glikolowym i stosować go nawet codziennie. Produkty pozostawią twarz świeżą, czystą i promienną. Dostępne są też specjalny płyny do twarzy przeciw zaskórnikom z kwasem salicylowym i betainą, które doskonale działają na wągry. Pamiętaj, aby po zastosowaniu toniku z kwasami zaaplikować krem wzmacniający.
-
Maseczki oczyszczające – doskonałe kosmetyki na wągry
Skutecznym sposobem na wągry jest stosowanie maseczek minimalizujących pory. Maski do twarzy mogą zawierać na przykład białą glinkę lub kwas węglowy. Produkty z takimi składnikami odblokowują pory i pomagają zwalczyć zaskórniki.
4. Kremy i ampułki wzmacniające barierę hydrolipidową
Wybieraj kosmetyki oznaczone jako „niekomedogenne”. Sięgaj po ampułki i sera z niacynamidem, cyjanokobalaminą lub ceramidami, które pomogą uporać się z niedoskonałościami na twarzy. Warto wybierać też kremy z probiotykami i produkty regenerujące z wąkrotką azjatycką, które wzmacniają barierę hydrolipidową.
Zamiast wyciskania lepiej zadbać o regularną i odpowiednią pielęgnację skóry. Jaki jest zatem najlepszy sposób na wągry? Codzienne stosowanie dwuetapowego oczyszczania i kosmetyków wzmacniających barierę hydrolipidową. 1–2 razy w tygodniu sięgnij po peeling z kwasami AHA lub BHA albo maseczkę oczyszczającą. Zadbaj też o zdrową dietę i ruch – Twoja skóra odwdzięczy się świeżością i naturalnym blaskiem.