Czym cechują się opakowania antystatyczne?

opakowania

Opakowania foliowe są obecne w wielu dziedzinach życia. Popularne jest ich użycie np. podczas zakupów, pakowania przesyłek czy przy wyrzucaniu odpadów. Jednak warto się zastanowić, czy każde opakowanie foliowe jest takie samo. Otóż istnieje specjalny rodzaj folii, która pozwala ograniczyć elektryzowanie się zapakowanych produktów. Dowiedz się, czym cechują się opakowania antystatyczne i gdzie mają zastosowanie.

Opakowania antystatyczne, czyli jakie?

Opakowania antystatyczne mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie może dojść do wyładowań elektrostatycznych. Na czym one polegają? Najczęściej może do nich dochodzić w przypadku produkcji lub transportu urządzeń elektronicznych czy podzespołów. Wyładowania elektrostatyczne powstają, gdy pomiędzy elementami zachodzi tarcie. Niestety, ale w tym przypadku może dojść do porażenia ładunkiem elektrycznym, a do tego część ulegnie awarii. Właśnie dlatego podczas ich transportu należy stosować opakowania antystatyczne. W zależności od preferencji można się zdecydować na:

  • folię,
  • piankę,
  • kartony,
  • przekładki.

Opakowania foliowe antystatyczne produkują specjalistyczne firmy, takie jak FOL-PLAST Zawadka. Wiele osób może się zastanawiać, czym różnią się takie woreczki od innych. Otóż opakowania antystatyczne ESD mają rezystancję powierzchniową, dzięki czemu możliwe jest rozpraszanie ładunków elektrostatycznych. Ich cechą charakterystyczną jest specjalna konstrukcja, dzięki której chronią one przed przepięciami i elektryzowaniem się przedmiotów, w najbliższym sąsiedztwie. Warto wiedzieć, że foliowe opakowania ESD także zabezpieczają elektronikę przed zawilgoceniem lub zabrudzeniem.

Kiedy warto zastosować opakowania antystatyczne ESD?

Tarcie powodujące niekorzystne wyładowania elektrostatyczne, które mogą powstać już na etapie produkcji. Na liniach, gdzie istnieje ryzyko wytworzenia się przepięć, wykorzystuje się worki ESD, umożliwiające bezpieczne wytwarzanie produktów, bez ryzyka powstania wyładowań elektrostatycznych. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyna sytuacja, gdy należy chronić części elektroniczne. Opakowania antystatyczne ESD są przydatne podczas:

  • magazynowania,
  • transportu,
  • sprzedaży.

Należy pamiętać, aby części elektroniki, które wykazują ryzyko wyładowań elektrostatycznych, zawsze były przechowywane w opakowaniach antystatycznych. Przy wyborze worków ESD warto zwrócić uwagę, na jak długo zachowują swoje właściwości oraz czy korzystanie z nich jest wygodne. Istotne jest także, czy opakowania są wyprodukowanie zgodnie z obowiązującymi normami w Unii Europejskiej.