Czym jest i jak działa cylinder hydrauliczny?

instalacja hydrauliczna

Maszyny budowlane i różnego typu urządzenia swoją nadzwyczajną sprawność zawdzięczają przede wszystkim hydraulice siłowej. Jest to technika, która umożliwia generowanie dużych sił, niezbędnych do wykonywania różnorodnych zadań. Systemy hydrauliki siłowej zbudowane są ze ściśle powiązanych ze sobą urządzeń, pracujących w układach zamkniętych, między innymi z cylindrów hydraulicznych. Przeczytaj, czym jest i jak działa cylinder hydrauliczny.

Na początek kilka słów o hydraulice siłowej

Z pewnością siedemnastowieczny francuski matematyk i fizyk, Błażej Pascal, nie przypuszczał, że jego przemyślenia na temat zachowania cieczy, będą miały w przyszłości tak duże znaczenie. Opisane przez niego prawa stały się współcześnie podstawą działania układów hydrauliki siłowej. Jest to technika wykorzystująca przemiany energetyczne płynów do wytwarzania energii mechanicznej. Nowoczesne systemy hydrauliki siłowej składają się z kilku podstawowych elementów pracujących w zamkniętym układzie. Są to pompy hydrauliczne odpowiedzialne za wytwarzanie ciśnienia płynu hydraulicznego, przewody do przesyłu medium oraz cylindry hydrauliczne, a także inne komponenty.

Czym jest cylinder hydrauliczny?

Cylinder hydrauliczny, inaczej mówiąc siłownik hydrauliczny, jest silnikiem hydrostatycznym o ruchu posuwistym, którego zadaniem jest konwersja energii potencjalnej cieczy w energię mechaniczną. Zbudowany jest z elementu wykonawczego, który w zależności od konstrukcji  może być tłokiem, membraną lub nurnikiem, zamkniętego w cylindrycznej obudowie. Siłownik hydrauliczny jednostronnego działania składa się z jednej komory, odpowiednio uszczelnionej oraz tłoczyska, które odpowiada za mocowanie siłownika hydraulicznego do urządzenia, z którym współpracuje. Podobną konstrukcję ma siłownik hydrauliczny dwustronny, z tym że pozbawiony jest sprężyny odprowadzającej tłok. Ma dwie komory zasilane niezależnie płynem hydraulicznym. Pozwala to na wtłaczanie medium raz z jednej, raz z drugiej strony tłoka, tym samym pracę tłoczyska w obydwie strony.

Zastosowanie cylindrów hydraulicznych

Jak można dowiedzieć się, przeglądając stronę internetową działającego w miejscowości Kobylanka Zakładu Hydrauliki Siłowej, siłowniki hydrauliczne wykonują pracę w maszynach rolniczych, budowlanych i leśnych. Montowane są w żurawiach, przyczepach, naczepach, podnośnikach, platformach załadunkowych oraz w bardzo wielu urządzeniach i maszynach w różnych branżach przemysłu i techniki. Układy hydrauliki siłowej są niezastąpione zarówno w pracy ciężkiego sprzętu w bardzo trudnych warunkach, jak i w wykonywaniu precyzyjnych czynności na liniach technologicznych.