Czym jest separacja i jak długo może trwać?

separacja

W każdym, nawet najlepszym związku małżeńskim dochodzi do kryzysów. Czasem trwają one krótko i obie strony dochodzą do wniosku, że nie było o co kruszyć przysłowiowej kopii. Są jednak sytuacje, kiedy dojście do porozumienia wydaje się być po prostu niemożliwe, a widmo rozwodu staje się coraz bardziej realne. Często jednak małżonkowie nie decydują się na ostateczność, a stawiają na separację.

Czym się różni separacja od rozwodu?

Rozwód czy separacja – takie pytanie małżonkowie zadają sobie bardzo często. Czy separacja jest opłacalna, a może ją pominąć i od razu po prostu się rozejść. To jest kwestia mocno indywidualna, niemniej warto dowiedzieć się na czym dokładnie polega decyzja o wprowadzenia do związku separacji. Podstawową różnicą między nią, a rozwodem jest to, że jest stanem w pełni odwracalnym. Można ją znieść wysyłając do sądu dokumenty – wnioskować muszą oboje z małżonków. Można powiedzieć, że w przypadku konsekwencji prawnych, jest ich po prostu o wiele mniej. To taki czas na złapanie oddechu i przekonanie się, czy rzeczywiście mamy na tyle przesłanek do tego, aby się rozstać.

Przeczytaj także: https://webkurier.pl/na-czym-polega-rozwod-z-orzekaniem-o-winie/

Kolejna kwestia, to powrót do nazwiska sprzed zawarciem związku małżeńskiego. O ile w przypadku separacji nie jest to możliwe, o tyle po rozwodzie, jak najbardziej tak. Separacja nie jest też jednoznaczna z tym, że mamy wobec małżonka obowiązek niesienia mu pomocy, jeśli jest ku temu ważne przesłanie – mowa na przykład o groźnej chorobie. Rozwód już taki przekreśla. Różnica pojawia się też w kwestii formalnej. Ole do rozpoczęcia rozprawy procesowej konieczne jest przedłożenie stosownego pozwu, o tyle separacja może przebiegać w trybie procesowym, jak i nieprocesowym.

Separacja i jej konsekwencje

Separacja niesie ze sobą konsekwencje, ale nie do końca można jednoznacznie stwierdzić jakie właściwie one są: na pewno nie można powiedzieć czy dobre czy złe, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna. Na pewno pozwala obojgu małżonkom stwierdzić czy tęsknią za drugą połówką i potrafią bez niej żyć. Jest to czas na przemyślenia, na uświadomienie sobie tego czy rozwód jest konieczny. Separacja pozwala nabrać dystansu, uporządkować myśli, a także pewne sprawy. Rozwód jest pewnego rodzaju ostatecznością i decyzja o nim powinna zostać dokładnie, bardzo wnikliwie przemyślana. Separacja daje nam taką możliwość. Często zdarza się, że małżonkowie w ogóle nie biorą jej pod uwagę, działają w emocjach i postanawiają spotkać się w sądzie na rozprawie kończącej związek. Bardzo często po czasie okazuje się, że jednak popełnili błąd.