Od czasów, kiedy to Michael Faraday w 1831 roku zaobserwował zjawisko indukcji elektromagnetycznej do momentu opatentowania pierwszego urządzenia do zmiany napięcia prądu zmiennego, minęło ponad 50 lat. Kolejnych osiem lat świat musiał czekać na wynalazek transformatora prądu trójfazowego. Dzisiaj urządzenia te są powszechnie stosowane w energetyce i elektrotechnice. Dowiedz się, czym się różni transformator trójfazowy od jednofazowego.
Do czego służy i jak zbudowany jest transformator?
Transformator pozwala na zmianę właściwości prądu elektrycznego, a dokładniej mówiąc, umożliwia podwyższenie lub obniżenie jego napięcia. Może być zasilany jedynie prądem zmiennym, ponieważ jego działanie oparte jest na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Typowy transformator składa się ze stalowego rdzenia i uzwojeń wykonanych zazwyczaj z drutu miedzianego. Rdzeń stanowi obwód magnetyczny i zbudowany jest z cienkich, odizolowanych między sobą blach transformatorowych. Na rdzeń nawinięte są uzwojenie pierwotne i wtórne, przedzielone jarzmem i odseparowane galwanicznie, aby nie miały między sobą połączenia elektrycznego.
Jak działa transformator?
Płynący w uzwojeniu pierwotnym zmienny prąd elektryczny wytwarza pole magnetyczne. Powstały strumień magnetyczny oddziałuje na uzwojenie wtórne, czyli drugą cewkę. Dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej w uzwojeniu wtórnym zaczyna również płynąć prąd elektryczny, zazwyczaj o innym napięciu, ale o tej samej częstotliwości. Dostępnych jest wiele typów transformatorów o różnych zastosowaniach, o czym można przekonać się między innymi na stronie internetowej producenta transformatorów Inducto ze Szczecina, który oferuje dławiki sieciowe trójfazowe i silnikowe, cewki powietrzne i różnego typu transformatory jednofazowe i trójfazowe.
Transformatory jednofazowe a trójfazowe
W przeciwieństwie do jednofazowego transformator trójfazowy zbudowany jest z trzech jednakowych kolumn wykonanych z blachy transformatorowej. Na każdej z kolumn nawinięte są uzwojenia pierwotne i wtórne. Mamy więc do czynienia z minimum trzema przewodami zasilającymi, na których panują napięcia przemienne, przesunięte w fazie co 120°. Ten typ urządzenia, jak sugeruje nazwa, służy do zamiany napięcia w trójfazowych instalacjach elektrycznych.