Deski opalane ogniem – wykorzystanie

jak wykorzystac deski opalane

Coraz więcej osób podczas budowy domu poszukuje niebanalnych rozwiązań dekoracyjnych. Świetnym pomysłem i zdecydowanie awangardowym jest wykorzystanie deski opalanej ogniem właśnie na elewację. Daje ona piękny efekt i przyciąga uwagę. Jak powstaje i jakie ma właściwości?

Historia

Technika opalania ogniem desek powstałą w Japonii, gdzie od dawna domy w miastach budowane były z drewna. Wiązało się to jednak z tym, że często ulegały spaleniom. Japończycy zaczęli więc poszukiwać sposobu na uniknięcie pożarów oraz impregnacji użytego drewna. Przy okazji pożarów odkryto, że deski, które raz zostały spalone, drugi raz już nie ulegają spaleniu.

Opalanie desek powoduje również to, że drewno po spaleniu nie zawiera składników odpowiadających za powstawanie grzybów i pleśni. Dzięki tej metodzie deski opalane ogniem mogą z powodzeniem być wykorzystywane na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę również na to, że deski opalane ogniem są odporne na ogień, co sprawia, że idealnie nadają się na element elewacji. Nie nasiąkają, mają oryginalny wygląd i nie wymagają dodatkowej impregnacji.

deski opalane ogniem

Jak powstają deski opalane ogniem?

Opalanie desek polega na poddawaniu desek działaniu ognia, przy pomocy palnika gazowego. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy je opalić delikatnie tylko z wierzchu lub pozwolić na delikatne nadpalenie się wierzchniej warstwy deski. Następnym krokiem jest oczyszczenie szczotką desek z luźnych elementów powstałych po spaleniu. Opalanie desek zmniejsza ich podatność na biokorozję, ale można dodatkowo zabezpieczyć je impregnatem, lakierem, olejem lub lazurą. Użycie dodatkowych zabezpieczeń może uwypuklić kolor lub zmniejszyć wrażenie czerni.

Wykorzystanie desek

Jak już wcześniej zostało wspomniane, deski takie możemy wykorzystać jako element elewacji. Jednak deski mają również inne zastosowanie. Często wykorzystywane są jako podłoga bądź element dekoracyjny na ścianach wewnątrz mieszkania. Deski opalane ogniem można również wykorzystać jako produkt do budowy mebli. Często można spotkać je jako długie stoły w jadalniach. Aby uzyskać taki mebel, deska musi zostać zaimpregnowana lakierem.

Jakie drzewa można wykorzystać do opalania?

W Japonii obróbce ogniem poddawało się drewno cydru. Aktualnie do obróbki ogniem wykorzystuje się wiele innych gatunków drzew, takich jak sosny, świerki, modrzewie, dęby czy też żywotniki.

Efekty wizualne

W zależności od tego, jaki efekt i kolor naszej deski chcemy uzyskać, musimy dobrać odpowiednią długość działania ognia na naszą deskę. Jeżeli działanie ognia będzie długotrwałe, uzyskamy pęknięcia desek wzdłuż i w poprzek słojów, a wierzchnia warstwa deski będzie głęboko zwęglona, dzięki czemu uzyskamy głęboki czarny kolor. Im krócej będziemy poddawać deski opalaniu, tym delikatniejszy efekt uzyskamy. Na wierzchu będzie wtedy widoczna czarna, delikatnie zwęglona struktura bądź tylko siatka spękań termicznych. Generalnie im mniej zwęgleń, tym drewno będzie jaśniejsze. Aby uzyskać lekko przyciemnioną powierzchnię, drewno należy tylko muskać ogniem.