Księgi wieczyste – jak je prawidłowo prowadzić?

0
dokumenty

Księgi wieczyste to dokumenty w których znajdziemy wszystkie istotne zapisy dotyczące określonych nieruchomości. Wiele lat temu były one prowadzone w formie papierowej, dzisiaj są dostępne wyłącznie w formie elektronicznej. Ich gromadzeniem i przetwarzaniem znajdujących się tam informacji zajmują się sądy rejonowe. W jaki sposób zadbać o prawidłowość dostępnych tam zapisów? Podpowiadamy.

Księgi wieczyste – na czym polega ich założenie?

Założenie księgi wieczystej polega na wypełnieniu odpowiedniego druku. Proces ten może niektórym osobom sprawić nieco trudności, dlatego w takich przypadkach warto sięgnąć po dobre usługi notarialne w Toruniu. Doświadczony notariusz udzieli niezbędnej pomocy prawnej oraz kompleksowo pomoże w dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności.

Księgę wieczystą może założyć osoba, która jest właścicielem nieruchomości lub posiada niezbędne prawa własnościowe do określonego lokalu. Posiadając hipotekę mieszkania, domu lub innego terenu również można wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to samodzielnie, ale w przypadku bardziej problematycznych sytuacji lepiej skonsultować się z prawnikiem.

Jak prawidłowo prowadzić księgi wieczyste?

Prowadząc księgi wieczyste w Toruniu lub w każdym innym mieście należy zadbać o to, aby wszystkie znajdujące się tam zapisy odzwierciedlały aktualny stan nieruchomości. W momencie w którym następuje zmiana praw własności należy niezwłocznie dokonać odpowiedniego wpisu. Jeśli sporządzany jest akt notarialny to notariusz jest zobowiązany do przesłania wniosku o wpis do księgi wieczystej. Wysyła go do właściwego Sądu Rejonowego.

Informacje na temat dokonanych wpisów w księdze wieczystej dostępne są dla każdego. Nie trzeba nawet osobiście stawiać się we właściwym Sądzie Rejonowym. Wystarczy dostęp do internetu oraz numer księgi. Warto sprawdzać te informacje za każdym razem jeśli planujemy dokonać jakiejkolwiek czynności prawnej, która dotyczy konkretnej nieruchomości, w tym sprzedaż lub kupno.