Dieta uniwersalna czy indywidualna?

dieta

Mamy coraz większą świadomość tego, że skuteczna dieta odchudzająca musi być dostosowana do specyficznych potrzeb każdego z nas. A jednak wciąż dużą popularnością cieszą się gotowe diety, w których nie ma miejsca na indywidualne zróżnicowania. Jaka dieta ma większy sens i dlaczego – uniwersalna czy indywidualna?

Dieta dla każdego – zalety i wady ogólnodostępnych diet

Chcesz schudnąć? Nie ma nic prostszego od wpisania w wyszukiwarce hasła „dieta odchudzająca” i wybrania jednej z polecanych lub modnych akurat diet. Diety uniwersalne, te dostępne od ręki w internecie, oferują nam gotowe jadłospisy i sztywne zasady, którymi należy się kierować, aby skutecznie schudnąć w ciągu tygodnia, miesiąca czy dwóch. Są darmowe, nie wymagają od nas wizyty w poradni dietetycznej i pozwalają zacząć od zaraz. Najczęściej są to diety eliminacyjne – zakładające wyeliminowanie z codziennego menu konkretnej grupy lub grup produktów, które w pewien sposób mogą zaburzać metabolizm czy proces odchudzania. Zwykle rygor ten dotyczy węglowodanów i tłuszczów, produktów o wysokim Ig czy produktów przetworzonych.

Wybór tego typu diet jest dość szeroki. Na niektórych stronach internetowych, na przykład na https://www.vitalogy.pl/, znajdziemy zestawienie większości z nich wraz z opisem zasad. Jeśli decydujesz się przejść na taką dietę, koniecznie przyjrzyj się przeciwwskazaniom.

Diety uniwersalne mają wiele wad. Po pierwsze, wybieramy je sami, kierując się rekomendacjami na forach. W momencie przejścia na dietę białkową, niskowęglowodanową, plaż południowych, kapuścianą czy 1000 kalorii nie bierzemy pod uwagę indywidualnych potrzeb naszego organizmu, a często też przeciwwskazań zdrowotnych. Diety tego rodzaju mogą szybko skończyć się nie tylko efektem jo-jo, ale też zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu. Na diety, które podważają zasadność stosowania się do piramidy żywieniowej powinniśmy patrzeć podejrzliwie. Zdecydowanie najwięcej szkód mogą wyrządzić diety wysokobiałkowe, wysokotłuszczowe i o niskiej kaloryczności. Nie ma też dowodów na działanie diety zgodnej z grupą krwi. Z kolei za względnie bezpieczną można uznać dietę niełączenia (jest różnorodna).

Dieta indywidualna to czas, pieniądze i systematyczność

Diet stricte indywidualnych próżno szukać w sieci. Ustala je bowiem dietetyk w swoim gabinecie, w którym ma możliwość odbycia wnikliwego wywiadu z pacjentem, sprawdzenia jego parametrów i dokonania pomiaru składu ciała. Przy problemach zdrowotnych dietetyk zleca dodatkowe badania. Przy ustalaniu odchudzającego menu bierze pod uwagę nasze dotychczasowe nawyki i styl życia oraz ma możliwość obserwacji postępów.

Odchudzanie na diecie ustalonej indywidualnie trwa zwykle dość długo, ponieważ zakłada stopniową zmianę dotychczasowej rutyny żywieniowej, uświadamianie i systematyczne kontrole. Jest też kosztowniejsze, wziąwszy pod uwagę, że większość dietetyków udziela porad prywatnie. Efekty diety indywidualnej są jednak bardziej długotrwałe, a ona sama nie szkodzi zdrowiu, lecz wspomaga je.