Czy paczki do Polski z UK po Brexicie zdrożały?

0
przesylki miedzynarodowe

1 stycznia 2021 roku Europa obudziła się w zupełnie nowej rzeczywistości. Tego dnia zakończył się okres przejściowy związany z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Fakt ten odbił się na wielu aspektach życia mieszkańców UK. Dotyczy to również kwestii wysyłki paczki do Polski. Jak wygląda teraz procedura korzystania z usług kurierskich? Czy wzrosły opłaty za wysłanie paczki do Polski?

Przesyłki kurierskie z UK do Polski – od czego zależy ich cena?

Polskę i Wielką Brytanię od lat łączy bardzo wiele. Na Wyspach mieszka liczna Polonia, więc nieuniknione jest, że kurierzy często krążą między tymi krajami. Paczka z Wielkiej Brytanii do Polski zwykle dociera do adresata szybko, co jest zasługą sprawnie zorganizowanej wysyłki oraz transportu.

Przesyłki kurierskie Anglia-Polska mogą zostać wysłane na preferencyjnych warunkach, jeżeli chodzi o cenę. Wystarczy wiedzieć, z której usług firmy warto skorzystać. Tego, ile kosztuje kurier z Anglii do Polski, można dowiedzieć się, korzystając z serwisu: https://www.euro-paka.pl/. Należy jedynie uzupełnić znajdujące się na stronie internetowej pola wymaganymi informacjami – przede wszystkim trzeba podać tam wagę oraz wymiary paczki do Polski z UK.

To głównie od tych parametrów zależy cena usługi. Im większa i im cięższa paczka, tym będzie trzeba zapłacić więcej. Oprócz tego dodatkowe opłaty mogą zostać naliczone za ubezpieczenie oraz usługę door-to-door. Ze wzrostem kosztów trzeba liczyć się również wtedy, gdy paczka ma zostać ekspresowo dostarczona do adresata z Wielkiej Brytanii.

Czy po Brexicie paczki do Polski z Anglii wysyła się inaczej?

Procedury wysyłki paczek do Polski z krajów znajdujących się na terenie Unii Europejskiej są ograniczone do minimum. Natomiast w przypadku innych państw należy liczyć się z dodatkowymi formalnościami. Do tej grupy zalicza się również Wielką Brytanię.

Paczka z Wielkiej Brytanii do Polski nawet po Brexicie dotrze do adresata szybko i bez żadnych problemów. Jednak od 1 stycznia 2021 roku należy trzymać się określonych procedur. Dotyczą one wypełniania specjalnych formularzy, czyli dokumentów celnych. Wszystkie paczki do Polski z UK będą musiały być także stosownie opisane – na przesyłce musi znaleźć się obowiązkowo kod taryfy celnej.

Czy przesyłki kurierskie z UK do Polski rzeczywiście są droższe?

Firmy kurierskie mają za sobą niezwykle gorący okres. Właśnie pod koniec roku wielu mieszkańców Wysp decydowało się wysłać paczki do Polski. Jednak także i w tym czasie niecierpliwie oczekiwano decyzji dotyczącej ceł.

W okresie przejściowym Brexitu przesyłanie paczek między Polską a UK wyglądało tak jak wtedy, gdy Wielka Brytania była członkiem UE. Od 1 stycznia 2021 obowiązują nieco inne zasady, co nie oznacza, że ceny za przesyłki wzrosły.

Unia Europejska i Wielka Brytania wypracowały porozumienie, na mocy którego cła na towary pochodzące z terenów UE oraz UK są dla obu terytoriów zakazane. Dlatego nie ma obaw, że koszt wysłania paczki do Anglii wzrośnie z powodu Brexitu. Warunkiem jest jednak, aby transportowane towary były wyprodukowane na terenie Zjednoczonego Królestwa lub krajów Wspólnoty.

Mimo że Brexit nie oznacza, że za przesyłkę towarów do Anglii będzie trzeba zapłacić więcej, to trzeba liczyć się z nowymi formalnościami. Być może z tego względu firmy kurierskie zdecydują się w najbliższym czasie na podwyżkę cen. Nie będzie to jednak związane z ocleniem towarów.

Aktualne ceny można na bieżąco monitorować za pośrednictwem stron do wyszukiwania i zamawiania usług kurierskich. Jest to najlepszy sposób, aby tanio, szybko oraz sprawnie wysłać paczkę do Zjednoczonego Królestwa.