Korona to nazwa jednego z głównych elementów w budowie zęba. Jest to część, która wystaje nad dziąsło i jest pokryta szkliwem. Umożliwia mówienie i pobieranie pokarmów, a także pełni funkcję estetyczną. W wyniku zaawansowanej próchnicy lub urazu mechanicznego ten fragment zęba może ulec zniszczeniu. W takiej sytuacji trzeba udać się do dentysty i podjąć leczenie. W wielu przypadkach rozwiązaniem jest odbudowanie zęba przy pomocy tzw. koronki.
Jak wyglądają korony protetyczne?
Koronki protetyczne zakłada się na zachowane i odpowiednio przygotowane pozostałości naturalnego zęba. Wstawki wyglądem przypominają nakładkę, którą umieszcza się w odpowiednim punkcie w jamie ustnej pacjenta. Powierzchnia licowa, czyli zewnętrzna korony ma imitować naturalne szkliwo zęba. Wykonuje się ją z ceramiki lub kompozytu i barwie zbliżonej do barwy uzębienia pacjenta. Ze względu na wielkość uzupełnienia wyróżnia się korony:
- osłaniające – najczęściej spotykane uzupełnienia. Materiał pokrywa całą powierzchnię zęba, odtwarzając jego naturalny kształt. Daje to świetne efekty funkcjonalne i wizualne;
- całkowite – nieco większe, niż osłaniające. Uzupełnienie ma na celu odbudowę całej zniszczonej korony;
- częściowe – nakładane na żywe zęby. Mają za zadanie jedynie uzupełnić brakujący fragment. Wykonywane są dość rzadko.
Jak przebiega proces zakładania korony?
Nowoczesne gabinety dentystyczne świadczą usługi odbudowania zębów przy pomocy korony protetycznej. Zajmuje się tym m.in. Przychodnia stomatologiczna Platinum Dental w Bełchatowie. Odbudowa zębów polega na opracowaniu pozostałości zęba i wypełnieniu ubytków. W niektórych sytuacjach kikut zęba zostaje wzmocniony wypełnieniem kompozytowym. Lekarz pobiera wycisk, który jest potrzebny do wykonania wkładu. Na tym etapie bardzo ważna jest precyzja. Gotowa korona może zostać założona na pozostałości zęba. Na końcu wkład zostaje przytwierdzony za pomocą kleju stomatologicznego. W ten sposób przywrócone zostają wszystkie funkcje uzębienia. Korony na zęby pomagają pacjentom przywrócić naturalną anatomię i fizjologię jamy ustnej. Stosuje się je w przypadku bardzo dużych ubytków lub złamań zębów. Zadbaj o swój uśmiech i odbuduj brakujące fragmenty, aby nadal móc cieszyć się pełnym uzębieniem.