Ryby i owoce morza – co o nich wiemy?

krewetki krakow

Ryby i owoce morza od dawna rządzą w kuchni śródziemnomorskiej, która – jak wiadomo – jest uznana za jedną z najzdrowszych diet świata. Niestety, przywiązanie rodaków do tradycyjnych, tłustych potraw sprawia, że na naszych stołach rzadko lądują skorupiaki czy wszelkiego rodzaju ryby (a jeśli już, serwuje się zaledwie kilka podstawowych gatunków). To wielka szkoda, bo dania z ryb są pełne wartości, które korzystnie wpływają na nasz organizm.

Morskie przysmaki nie dla wszystkich

Smakosze rozpływają się nad aromatem dań, zachwalając walory smakowe i zdrowotne owoców morza oraz ryb. Niestety, nie wszystkim będzie dane ich skosztować. Degustacji frutti di Mare odradza się kobietom w ciąży. Pomimo wachlarza zalet, owoce morza to najsilniejsze alergeny, które mogą wywołać niepożądaną reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Spożywanie owoców morza nie jest zalecane także dzieciom. Produkty mogą zawierać kadm oraz arsen. Co prawda ilości występujące w produktach są śladowe, ale – jak mówią – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

krewetki krakow

Wartości odżywcze

Ryby od dawna królują na polskich stołach, niestety nadal w ilościach szczątkowych. Rodacy chętnie jedzą karpia w galarecie czy rybę po grecku, lecz potrawy te przygotowywane są jedynie od święta. Dietetycy zalecają spożywanie ryb minimum 2-3 razy w tygodniu jako zamiennik mięs. Ryby i owoce morza zawierają tyle samo białka, co mięso. Jest to kluczowy budulec ciała, który bierze udział w procesach metabolicznych, przy regeneracji komórek i w procesie wzrostu.

Jadalne dary morza zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Mają mniej cholesterolu niż mięso, dlatego wskazane są dla osób zmagających się z problemami z układem krążenia. Owoce morza i ryby są znakomitym źródłem kwasów Omega-3 i mają niewiele kalorii. Stąd też często polecane są jako składniki diety odchudzającej.

Ochrona przed chorobami

Owoce morza zawierają wiele witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Taka mieszanka skutecznie chroni przed chorobami serca czy nadciśnieniem. Już w latach 60. tego wieku zauważono, że Eskimosi, żywiący się głównie rybami, niezwykle rzadko zapadają na choroby sercowe i cieszą się znakomitym zdrowiem.

Rodzaje owoców morza

Istnieje podział na 3 rodzaje owoców morza. Wyróżnia się skorupiaki, które swoją nazwę zawdzięczają pancerzowi. Należą do nich krewetki, kraby i homary. Kolejną grupą są małże – znajdziemy w niej przede wszystkim ostrygi i muszle. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że małże zawierają duże ilości cynku i selenu, które podnoszą poziom testosteronu. Dzięki temu są uznawane za afrodyzjaki.

Ostatnią grupę stanowią głowonogi. Znajdziemy w niej owoce morza, które pozbawione są pancerza – między innymi kalmary i ośmiornice.

Kilkadziesiąt lat temu owoce morza stanowiły główne pożywienie najniższej klasy społecznej. Z czasem odkryto ich właściwości zdrowotne i walory smakowe. Dzięki temu dziś owoce morza traktowane są jako produkty ekskluzywne, które są w stanie zaspokoić najbardziej wymagające podniebienia.

Partnerem materiału jest Fish House Seafood – krewetki Kraków.