Jak wyciągnąć wkładkę zamka?

wkladka zamka

Wymiana wkładki zamka do drzwi nie należy do bardzo skomplikowanej czynności i warto jest wiedzieć, jak się to robi, by uniknąć telefonu do pogotowia zamkowego. W ten sposób nie narazimy się na bezsensowne koszty. Po co płacić za usługę, którą możemy wykonać sami?  

Podstawą podczas wymiany wkładki zamka jest dobra organizacja pracy. Nie jest to skomplikowana czynność, ale jeśli źle się do niej przygotujemy, możemy wygenerować wiele problematycznych sytuacji i albo koniec końców nie wyjąć wkładki, albo narazić się na zwiększone koszty poprzez naszą lekkomyślność i brak zastanowienia. Co więc zrobić i jak się dobre przygotować, żeby w spokoju i miłej atmosferze wyjąć wkładkę zamka w drzwiach i przeprowadzić wymianę w spokojnej atmosferze?

Wyjęcie wkładki zamka

W pierwszej kolejności, kiedy zależy nam na szybkim i sprawnym przeprowadzeniu operacji, musimy odkręcić i zdemontować szyld. Kiedy już się z nim uporamy, powinniśmy odkręcić śruby, które widoczne są po zewnętrznej stronie zamka, a także śruby mocujące wkładkę. Kolejnym etapem jest włożenie do środka klucza- tak więc musimy o nim pamiętać i jeśli klucz zgubiliśmy, mogą pojawić się pewne problemy związane z wymianą wkładki. W takich sytuacjach najlepiej będzie skorzystać z profesjonalnej pomocy, bo możemy uszkodzić zamek, co oczywiście nie będzie niczym pozytywnym i sprawi, że zwiększy się nasz wkład finansowy w wymianę wkładki. Jeśli jednak szczęśliwie składa się, że mamy przy sobie klucz, wkładamy go do środka i przekręcamy o 45 stopni w lewo bądź w prawo- po wykonaniu tej czynności możemy zdecydowanym ruchem wyjąć wkładkę.

Montaż nowej wkładki

Zanim zdecydujemy się na zakup nowej wkładki, dobrze jest wiedzieć, jaki model powinniśmy kupić. Istnieją różne rozmiary, które mają różne rozstawy śrub i jeśli nie przygotujemy się odpowiednio do zakupu nowego przedmiotu, możemy się tylko na tym sparzyć. Najlepiej jest pojechać ze starą wkładką do sklepu i tam porównać ją. Nowa wkładka nie może być zbyt długa, bo nie będziemy w stanie dokręcić szyldu. Nie może również być zbyt krótka, bo w takiej sytuacji włożenie do niej klucza okaże się czynnością niemożliwą do wykonania- będziemy więc musieli wrócić wtedy do sklepu i zakupić odpowiednią pod względem rozmiaru wkładkę. Tego jednak najlepiej uniknąć i w odpowiedni sposób przygotować się, nim wybierzemy się na zakupy w poszukiwaniu nowej wkładki do zamka w drzwiach. Nową wkładkę montujemy w ten sam sposób, co demontowaliśmy starą. Nim nie sprawdzimy, czy wszystko działa, nie przykręcajmy szyldu, bo możliwe, że zaraz będziemy musieli go znowu odkręcać.