Zaćma (katarakta) jest chorobą oczu, która może prowadzić nawet do utrata wzroku. W oku dotkniętym zaćmą soczewka traci swoją przejrzystość, a tym samym wzrok ulega znacznemu pogorszeniu się. Wymienia się kilka typów zaćmy. O jakich mowa i w jaki sposób one powstają? Podpowiadamy.
Zaćma – czym jest i w jaki sposób powstaje
Zaćma to nic innego niż stan w którym soczewka oka ulega zmętnieniu. Wśród najczęściej wymienianych typów tej wady wymienia się zaćmę starczą. Jej przyczyny powstawania nie są niestety jeszcze do końca poznane. Jednak to nie jedyna, z jaką mamy do czynienia.
Wśród przyczyn pojawiania się jej oprócz wspomnianego wieku, wymienia się również to, że może występować na skutek przyjmowania niektórych specyfików, a wśród nich między innymi kortykosteroidów. Do czynników ryzyka należą także inne wady wzroku, a wśród nich między innymi krótkowzroczność. Do jej pojawienia się może również przyczynić się przebyty uraz oka.
Zaćma może być również wrodzona, albo też pojawiać się przez występowanie u nas chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca.
Zaćma i jej rodzaje
Wśród najczęściej wymienianych rodzajów zaćmy jest wspomniana już zaćma starcza, w tym: korowa, podtorebkowa czaszowata oraz jądrowa. Tutaj mamy do czynienia ze zdecydowanym pogorszeniem się jakości widzenia. W praktyce oznacza to, że jest ono mocno ograniczone zarówno z dali, jak i z bliska. Niestety okulary nie bardzo pomogą w tej kwestii, a konsekwencją długotrwałego zmagania się z nią może być nawet całkowita utrata wzroku. Nie oznacza to jednak, że zaćmy nie można leczyć, wszystko jednak zależy od tego, w jakim stadium zostanie ona wykryta.
Ważne jest więc to, aby nie lekceważyć żadnych symptomów, jakie mogą świadczyć o jej wystąpieniu. Wśród objawów, jakie najczęściej są wymieniane znajdują się zaburzenia widzenia czy też zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały. Jeśli jakieś u siebie zaobserwujemy, konieczna jest wizyta u lekarza, aby ten wykonał nam kompleksowe badanie wzroku.
Zaćma wrodzona i wikłająca
Istnieje także postać zaćmy wrodzonej, która jak sama nazwa wskazuje, pojawia się już w momencie narodzin. Może być też tak, że jej rozwój nastąpi dopiero w pierwszych latach życia dziecka. Co ważne, w wielu przypadkach może nawet nie dawać żadnych objawów oprócz tego, że pole widzenia zostaje zaburzone.
Przyczyną jej wystąpienia mogą być zarówno choroby matki jakie pojawią się w okresie ciąży – w tym różyczka czy też grypa, jak również po prostu uwarunkowania genetycznie, które występują dziedzicznie. W przypadku wystąpienia zaćmy wrodzonej leczenie polega na wykonaniu zabiegu. W przypadku zaćmy wikłającej mamy do czynienia z jej wystąpieniem na skutek m.in. różnego rodzaju dolegliwości oczu. Wśród nich wymienia się między innymi odwarstwianie soczewki czy też stany zapalne. Leczenie jej jest także tylko wyłącznie operacyjne.