Czym charakteryzują się okna aluminiowe?

okna aluminiowe

Aluminium to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do produkcji okien. Dawniej systemy aluminiowej znane były głównie z obiektów użyteczności publicznej, obecnie jednak coraz chętniej sięgają po nie także inwestorzy prywatni. Czym charakteryzują się okna z aluminium? Z czego wynika aktualna moda na stolarkę z tego materiału? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Jak zbudowane są okna aluminiowe?

Budowa okien aluminiowych nie różni się specjalnie od konstrukcji systemów z PVC czy drewna. Różnica polega na rodzaju zastosowanego materiału. Podstawę każdego okna stanowi aluminiowy profil, z którego wykonywane są skrzydła oraz ościeżnice. Profile systemów aluminiowych zbudowane są z komór. Ich liczba odpowiada za izolacyjność termiczną konkretnego systemu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta okien aluminiowych: Z reguły im komór jest więcej, tym okno ma niższy współczynnik przenikania ciepła (Uw), a co za tym idzie, zapewnia lepszą termoizolację. W przypadku systemów z aluminium, które samo w sobie nie jest dobrym izolatorem cieplnym, stosowane są dodatkowe uszczelki i przekładki poprawiające właściwości termiczne. Dzięki temu produkowane współcześnie okna aluminiowe osiągają niemal identyczne wartości współczynnika Uw, co cenione za świetną ochronę przed utratą ciepła systemy plastikowe.

Największe zalety okien z aluminium

Aluminium to materiał o ponadprzeciętnej trwałości i odporności na uszkodzenia. Produkowane z niego okna wyróżnia duża wytrzymałość mechaniczna. Systemy te są niewrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne (opady, skrajne temperatury), dzięki czemu nie tracą swoich właściwości podczas długotrwałego użytkowania. Po pomalowaniu farbą proszkową są odporne również na korozję.

Do największych zalet okien aluminiowych należy też estetyczny wygląd. Systemy z tego materiału pasują do praktycznie każdego stylu wykończenia wnętrz. Najlepiej komponują się z obiektami zaprojektowanymi w stylu nowoczesnym, skandynawskim i industrialnym, czyli urządzonymi z użyciem prostych, minimalistycznych elementów. Montaż okien na profilach aluminiowych sprawia, że budynek prezentuje się atrakcyjnie od strony wizualnej.

Czy warto inwestować w systemy aluminiowe?

Okna z aluminium to doskonały wybór w przypadku aranżacji budowanych współcześnie obiektów użyteczności publicznej oraz nowoczesnych budynków mieszkalnych. Ze względu na dobre właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne systemy te stanowią ciekawą alternatywę dla okien plastikowych w domach pasywnych i energooszczędnych.

Ogromną przewagą aluminium w porównaniu z innymi materiałami używanymi do produkcji okien jest duża sztywność. Mimo że profile są bardzo lekkie, umożliwiają tworzenie wielkoformatowych konstrukcji wypełnionych pakietem szybowym w niestandardowych kształtach i rozmiarach. Doceniają to szczególnie inwestorzy zainteresowani montażem okien z przeszkleniami na całą ścianę. Budowa tego rodzaju konstrukcji przy użyciu profili drewnianych czy z PVC zwykle nie jest możliwa.