Czym jest tzw. mały ZUS?

maly zus

Macie Państwo w planach założenie firmy? Szukacie rzetelnych informacji na temat tzw. małego ZUS-u? Jeśli tak, to zdecydowanie warto, abyście Państwo zapoznali się z informacjami na ten temat w niniejszym artykule! Co musicie Państwo zrobić, aby skorzystać z tej możliwości, jakie konsekwencje wiążą się z odprowadzaniem niższych składek, do kiedy należy złożyć deklarację i jakie dokumenty są wymagane — odpowiedzi znajdują się poniżej.

Na czym polega tzw. mały ZUS?

1 lutego 2020 r. przedsiębiorcom umożliwiono skorzystanie z małego ZUS-u. Osoba prowadząca małą firmę może skorzystać z niższych składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości proporcjonalnej do dochodu. Chcąc mieć pewność poprawności wyliczenia składki ZUS, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa kadrowo-płacowego, które oferuje Kancelaria Doradcy Podatkowego w Warszawie. Z małego ZUS-u mogą skorzystać osoby o przychodzie równym lub mniejszym 120 tys. zł. Dzięki temu można realnie wygenerować co miesiąc kilkaset zł oszczędności. Ulga może być opłacana w ciągu maksymalnie 3 lat na przestrzeni 5 lat.

Co należy zrobić, aby skorzystać z małego ZUS-u? Formalności i dokumenty wymagane do skorzystania z małego ZUS-u

Oprócz spełnienia warunku rocznego przychodu przedsiębiorca musi potwierdzić prowadzenie firmy w ubiegłym roku kalendarzowych przez minimum 60 dni. Chęć skorzystania z ulgi należy zgłosić do końca stycznia. Podstawą jest wykazanie w ZUS-ie informacji odnośnie rocznego przychodu z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, a także podstawy wymiaru składek. Dodatkowo wymagane jest przekazanie danych na temat dochodu i wybranej formy rozliczania z fiskusem. Informacji tych udziela się w imiennym raporcie miesięcznym lub za pomocą deklaracji rozliczeniowej. Istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne oraz ewentualne ich wznowienie. O wszelkich zmianach należy informować w ciągu 7 dni.

Czym skutkuje niższa składka na ZUS?

Mały ZUS nie jest obowiązkowy, jednak skorzystanie z tej formy wiąże się z wysokością wypłacanych w przyszłości świadczeń, np. emerytalnego, chorobowego lub macierzyńskiego. Chcąc uzyskać wyższe świadczenia, można zrezygnować z małego ZUS-u poprzez zadeklarowanie wyższej podstawy wymiaru składki.