Woda jest potrzebna do życia nie tylko człowieka, ale również dla roślin i zwierząt. Bez niej na świecie nie byłoby żadnych żywych organizmów. Warto także pamiętać, że człowiek składa się z wody w niemal 60%, zrozumiałe jest zatem, że aby normalnie funkcjonować i czuć się dobrze, codziennie potrzebujemy odpowiedniej dawki wody.
Standardowo przyjęło się, że człowiek powinien pić 2l wody dziennie. Według niektórych dobowa ilość wypitego przez nas płynu powinna wynosić 1l na 30 kg masy naszego ciała. W tym przypadku, ważąc 75kg nasza dzienna dawka wynosi 2,5L. Ten sposób przeliczania jest dobry, warto jednak pamiętać, że ilość wypitej przez nas wody zależy również od poziomu naszej aktywności fizycznej.
Rola wody w naszym organizmie
Odpowiednie nawodnienie pozwala nam w pełni zachować komfort życia i świetne samopoczucie. Wpływa idealnie na naszą krew, kości i mózg. Przez niedobór wody w organizmie możemy mieć styczność z wieloma przykrymi symptomami, np. ból głowy, który u wielu z nas, nasila się właśnie przez brak dobrego nawodnienia. Zanim zaczniemy spożywać hurtowo tabletki przeciwbólowe, powinniśmy zastanowić się, czy aby na pewno wystarczająco dużo pijemy.
Kolejną zaletą picia wody jest pozbycie się problemów z oddychaniem. Woda niweluje szkodliwe w naszym organizmie gazy, które często odbierają nam możliwość swobodnego dotleniania organizmu. Przyspiesza również metabolizm, zapobiega tworzeniu się kamicy nerkowej, eliminuje bóle kostno-stawowe oraz wzmacnia cerę.
Jaką wodę pić?
Dla niektórych woda jest po prostu wodą, jednak w rzeczywistości woda wodzie nie równa. Dzielimy ją na mineralną, źródlaną oraz leczniczą. Ta pierwsza jest kategoryzowana w zależności od stopnia zmineralizowania. Nadająca się dla osób, które oczekują od wody nie tylko orzeźwienia i nawodnienia organizmu, ale także zaopatrzenia go w różne minerały, pomagające radzić im sobie z dokuczliwościami.
Woda źródlana natomiast nie posiada żadnych wartości, jednak dobrze sprawdzi się, by ukoić pragnienie. Trzeci rodzaj, jakim są wody lecznicze występuje w różnych uzdrowiskach i stosuje się je głównie, aby uzupełnić poziom elektrolitów po różnych chorobach. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością.
Woda z kranu – czy można ją spożywać?
Wszystkie wyżej wymienione rodzaje wody są wodami butelkowanymi. Doskonałą alternatywą jest woda z kranu, którą również można ją pić, a jej stopień mineralizacji zależy akurat od regionu, w którym mieszkamy. Jeżeli jednak wątpimy w jakość wody płynącej z naszego kranu, warto zastanowić się nad zakupem filtra do wody.
Tego typu rozwiązanie jest coraz popularniejsze, a rynek filtrów do wody rozszerza się o coraz to nowsze rodzaje. Począwszy od słynnych zbiorników z filtrami, przez butelki posiadające wbudowane filtry, aż po filtry wmontowane bezpośrednio w instalację wodną. Te ostatnie charakteryzują się 5-stopniowym systemem filtracji.
W pierwszym stopniu usuwane są największe zanieczyszczenia, takie jak chociażby rdza. W drugim następuje pochłanianie chloru, a także niekorzystnych zapachów. W dwóch kolejnych usuwane są mniejsze cząsteczki, bakterie i wirusy, a ostatni etap charakteryzuje się polepszeniem smaku i zapachu, poprzez dodanie aromatu. Dzięki wysokiej jakości filtrom do wody, potocznie zwana “kranówka” z pewnością będzie dla nas o wiele zdrowsza i smaczniejsza, niż do tej pory.
Partnerem materiału jest Zepter Sklep – Twój filtr do wody Zepter.