Do czego służą klucze dynamometryczne?

klucze w warsztacie

Choć dokręcanie śrub i nakrętek wydaje się zadaniem niezwykle prostym, wręcz intuicyjnym, to jednak w przypadku skomplikowanych mechanizmów już takie nie jest. Jeśli chcesz dokręcić śrubę z odpowiednią siłą, tak by nie zerwać jej gwintu i jednocześnie nie ryzykować samoistnego rozkręcenia się elementu podczas pracy, wówczas musisz zastosować specjalne narzędzie – klucze dynamometryczne wyposażone są w mechanizm pozwalający na ustawienie pożądanego momentu dokręcania śruby.

Dokręcania z optymalną siłą

W przypadku skomplikowanych mechanizmów, takich jak elementy silników spalinowych, ich poszczególne części muszą być połączone ze sobą w niezwykle precyzyjny sposób. Odnosi się to zarówno do kwestii ich dokładnego spasowania, jak i sposobu mocowania. Gdy element mocowany jest przy pomocy śrub i nakrętek, należy dokręcać je ze wskazaną przez producenta siłą. Niestety przy wykorzystaniu tradycyjnego klucza płaskiego czy oczkowego nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić siły dokręcania śruby. Dlatego przy tego typu pracach stosowane są specjalne klucze dynamometryczne, takie jak np. https://ingar.pl/produkty/narzedzia-dynamometryczne/klucze-dynamometryczne,2,127. W innym przypadku ryzykujemy, że dany element dokręcimy zbyt mocno lub za słabo. Dzięki profesjonalny kluczom dynamometrycznym możemy ustawić pożądany moment dokręcania śrub i nakrętek. Gdy go osiągniemy, najczęściej zostanie to nam zasygnalizowane poprzez charakterystyczne kliknięcie.

Jak to działa?

Typowe, mechaniczne klucze dynamometryczne wyposażone są w wewnętrzną sprężynę, której naciąg odpowiada wybranej silne dokręcania. Przed rozpoczęciem pracy ustawiamy klucz według skali na pożądany moment dokręcania i gotowe. Standardowy klucz dynamometryczny wyposażony jest również w specjalną zapadkę, która wykonuje charakterystyczne kliknięcie, gdy osiągniemy pożądany moment dokręcania śruby lub nakrętki. W tym momencie powinniśmy zakończyć pracę, by nie przekręcić śruby i nie uszkodzić jej gwintu. Jeśli siłę dokręcania ustaliliśmy na podstawie wytycznych przedstawionych przez producenta, wówczas nie ryzykujemy, że tak przykręcony element ulegnie zluzowaniu i samoczynnemu rozkręceniu podczas pracy urządzenia.

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych, od ich tradycyjnych modeli mechanicznych zaczynając, przez wersje łamane, a na nowoczesnych narzędziach elektronicznych kończąc. Ich cechą wspólną jest duża precyzja działania, co ma na celu minimalizowanie ryzyka uszkodzenia śrub i nakrętek podczas ich dokręcania. Tego typu narzędzia znajdują powszechne zastosowanie w warsztatach samochodowych. Korzystają z nich również wszelkiej maści mechanicy oraz instalatorzy.