Kotły kondensacyjne nieustannie zyskują na popularności

ogrzewanie w domu

Podczas budowy domu jednorodzinnego lub generalnego remontu budynku należy wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników od których zależeć będzie zarówno komfort jego użytkowania oraz wysokość kosztów eksploatacji. Już na etapie projektowania należy pomyśleć o systemie ogrzewania skrojonym na miarę naszych potrzeb. Kotły grzewcze na paliwo stałe powoli odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce zajmują gazowe kotły kondensacyjne. Skąd bierze się ich fenomen? Dlaczego inwestorzy tak chętnie po nie sięgają? Podpowiadamy.

Czym są kotły kondensacyjne i jak działają?

Nowoczesne kotły kondensacyjne, podobnie jak piece tradycyjne, stanowią źródło ciepła przeznaczonego do współpracy z instalacją centralnego ogrzewania. Dzięki nim możemy szybko i sprawnie podnieść temperaturę w pomieszczeniach użytkowych, ale to nie wszystko. Niektóre modele mogą również służyć do podgrzewania wody użytkowej, co czyni z nich rozwiązanie kompleksowe. Kotły kondensacyjne zasilane są płynnym paliwem, najczęściej gazem, które ulega spalaniu, podobnie zresztą jak w konwencjonalnych piecach grzewczych. Zatem na czym polega różnica?

Kocioł kondensacyjny maksymalnie wykorzystuje potencjał energetyczny dostarczanego paliwa, dzięki czemu jest o wiele bardziej efektywny niż piec niekondensacyjny. Co to oznacza w praktyce? W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej będącej skutkiem ubocznym spalania gazu, dzięki czemu jesteśmy świadkami odzyskiwania dodatkowej ilości energii cieplnej, która przekazywana jest do instalacji centralnego ogrzewania. Co się dzieje z parą wodną w urządzeniach konwencjonalnych? Ulatuje ona bezpowrotnie przez komin wraz ze spalinami. Rachunek jest prosty – spalając taką samą ilość gazu co kotły tradycyjne, urządzenia kondensacyjne przekazują więcej ciepła.

Kotły kondensacyjne – niskie koszty eksploatacji

Co przemawia za inwestycją w piec gazowy kondensacyjny? Dla wielu z nas staje się on pierwszym wyborem z uwagi na niskie koszty eksploatacyjne. Jego użytkowanie w długofalowej perspektywie może wygenerować spore oszczędności, a to wszystko zasługa zastosowanych w nim nowoczesnych technologii. Kondensacja pary wodnej będącej wynikiem spalania płynnego paliwa to bardzo skuteczny sposób na maksymalne wykorzystanie możliwości pieców gazowych i obniżenie rachunków za gaz. Dzięki nim nic się nie marnuje, a do wygenerowania takiej samej ilości ciepła jak w piecach tradycyjnych potrzeba znacznie mniej surowca.

Kotły kondensacyjne – stosunkowo niskie koszty inwestycyjne

Nowoczesne urządzenia grzewcze zasilane gazem co prawda nie należą do najtańszych, jednak trzeba pamiętać, że instalacja centralnego ogrzewania jest jedną z najdroższych i najważniejszych w kontekście funkcjonalności domu, dlatego nie warto oszczędzać. Co więcej, po wprowadzeniu obostrzeń dotyczących pieców na paliwa stałe okazują się bardzo atrakcyjne pod względem ceny, a wraz z rozwojem technologii producenci oferują coraz bardziej przystępne warunki finansowe. Koszty zakupu kotła kondensacyjnego w porównaniu do innych technologii ogrzewania domu wypadają korzystnie, zwłaszcza że w zamian otrzymujemy urządzenie o wysokiej sprawności energetycznej.

Kotły kondensacyjne – rozwiązanie energooszczędne

Mogłoby się wydawać, że instalacja centralnego ogrzewania zasilana gazem będzie zużywać jego sporą ilość, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z piecem podgrzewającym wodę użytkową przez 365 dni w roku. Nic bardziej mylnego. Zaawansowana technologia w nowych piecach kondensacyjnych gwarantuje, że wysokość rachunków za gaz pozostanie na niskim poziomie. Dlaczego? Producenci dbają o to, aby palnik automatycznie dostosowywał moc urządzenia do aktualnego zapotrzebowania domowników na ciepło. Dzięki temu możemy cieszyć się najwyższą wydajnością grzewczą bez narażania się na wysokie koszty eksploatacyjne.

Kotły kondensacyjne bez kotłowni

Każdy kto ogrzewał dom piecem węglowym czy na ekogroszek doskonale wie, że jego obecność generuje konieczność wygospodarowania osobnej kotłowni. Inwestycja w gazowy kocioł kondensacyjny pozwala jednak zręcznie ominąć ten problem. Zarówno modele wiszące, jak i stojące wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, więc z czystym sumieniem można je zamontować w łazience, kuchni czy przedpokoju. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą się znajdować w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, czyli sypialni, salonie czy pokoju gościnnym z uwagi na kwestie bezpieczeństwa. To nie koniec ich zalet – obecne urządzenia wyróżniają się minimalistycznym i schludnym designem, dzięki czemu z łatwością wkomponują się w nowoczesne aranżacje wnętrz, stanowiąc jednocześnie ich wyjątkową dekorację.

Kotły gazowe – łatwość obsługi

Wielu inwestorów szuka efektywnego rozwiązania grzewczego, które jednocześnie będzie łatwe w codziennej obsłudze. Za takie właśnie uchodzą kotły kondensacyjne nowej generacji. Wiele modeli zostało wyposażonych w specjalne czujniki pozwalające na dostosowanie temperatury w każdym z pomieszczeń. W tego typu urządzeniach warto szukać także funkcji samouczenia i wykrywania obecności, dzięki czemu jeszcze bardziej ograniczymy zużycie gazu. Warto pamiętać, że producenci zapewniają swoim klientom możliwość bezprzewodowego sterowania kotłem, która wyraźnie podnosi codzienny komfort użytkowania. Inteligentny system zarządzania ogrzewaniem dzięki rozwojowi Internetu Rzeczy (IoT) może stać się częścią rozwiązania „smart home”, które staje się już pewnym standardem w polskich domach.