Firanki do salonu – czym kierować się przy ich wyborze?

firanki okienne

Firanki to element dekoracyjny, który wprowadza do wnętrza miękkość, lekkość i elegancję. Wybierając firanki do salonu, warto kierować się kilkoma czynnikami, które wpłyną na ich estetykę i funkcjonalność.

Co warto zrobić na start?

Przede wszystkim, na start, warto zwrócić uwagę na styl salonu. Firanki do salonu  powinny być dopasowane do reszty wystroju i harmonijnie się z nim komponować. W przypadku minimalistycznego stylu można postawić na proste i klasyczne wzory natomiast w bardziej klasycznym stylu można wybierać firanki zdobione haftami czy aplikacjami.

Po drugie, ważne jest, aby wybrać odpowiednią tkaninę. W salonie, gdzie spędza się dużo czasu, warto postawić na tkaniny łatwe w utrzymaniu i odporne na ścieranie. W przypadku dużego nasłonecznienia warto wybrać tkaniny zabezpieczające przed promieniami UV, które chronią meble i tkaniny przed blaknięciem.

Dopasowanie firanek do okna

Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie długości firanek do okna. Firanki powinny sięgać minimalnie do podłogi lub lekko ją przekraczać. Należy pamiętać, że zbyt krótkie firanki mogą skrócić optycznie pomieszczenie, a zbyt długie mogą wydawać się masywne i przytłaczające. Warto wybrać odpowiednią formę firanek. W przypadku dużych okien, dobrze sprawdzą się klasyczne panelowe firanki, natomiast w przypadku mniejszych okien można wybrać np. karnisze z podwieszonymi kurtynkami lub rolety.

Ostatnim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze firanek do salonu, jest kolor. Można postawić na klasyczne białe lub ecru firanki, lub wybrać bardziej odważne kolory i wzory, które wprowadzą do wnętrza nieco energii.

Wybierając firanki do salonu czy bieżnik na stół, warto kierować się estetyką i wygodą użytkowania. Dopasowanie długości, tkaniny i koloru do reszty wystroju wpłynie na harmonię w pomieszczeniu i stworzy przytulną atmosferę.