Fotelik z funkcją spania – jak go wybrać?

jaki fotelik dla dziecka

Fotelik samochody dla dziecka ma zapewniać mu komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podczas podróży. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Dla małych dzieci najlepiej wybrać fotelik montowany tyłem do kierunku  jazdy. Niektóre z fotelików posiadają funkcję spania. Czy warto takie wybierać?

Jak działa fotelik z funkcją spania?

Fotelik z funkcja spania pozwala na odchylenie oparcia pod pewnym kątem. Dzięki temu maluch ma możliwość znaleźć się w bardziej płaskiej pozycji. To pozwoli mu na spokojny sen w trakcie podróży. Pozycja, do której odchyla się fotelik, jest komfortowa dla malucha, ale jednocześnie cały czas bezpieczna dla dziecka. 

Wybierając fotelik z funkcją spania dla dziecka, musimy pamiętać, by maluch nie podróżował w nim dłużej nić 2 godziny bez przerwy. To niezdrowe dla jego jeszcze nie wykształconego kręgosłupa. Po dwóch godzinach należy zrobić przerwę, wyjąć dziecko, przewinąć je i nakarmić. Dobrze jest dać dziecku możliwość swobodnego rozprężenia się. Zbyt długie przebywanie w ściśniętej pozycji, może źle wpływać na jego swobodne oddychanie. 

Fotelik z funkcja spania – jak wybrać?

Fotelik do spania to maksimum wygody dla dziecka, ale jednocześnie bezpieczeństwo dla dziecka. Pozycja, którą dziecko przyjmuje w trakcie spania w foteliku, może być dla niego niebezpieczna, w razie nieprzewidywanych zdarzeń na drodze.  Podobnie jak wózek spacerówka do 22 kg, jego wybór powinien być przemyślany. Pod uwagę należy wziąć atesty fotelika, a także to czy posiada homologację i-Size. W przypadku młodszych dzieci, fotelik powinien być montowany tyłem do kierunku jazdy, by zapewnić maluchowi maksimum bezpieczeństwa. Dobre foteliki samochodowe z funkcją spania są nieco odchylone do tyłu, by maluch mógł komfortowo oprzeć głowę o zagłówek. 

Wybierając fotelik z funkcją spania, warto wziąć pod uwagę zakres wagowy. Im węższy, tym lepiej dla dziecka i jego bezpieczeństwa. Równie ważnym aspektem w foteliku z funkcja spania jest płynne odchylenie fotelika, które nie wybudzi dziecka. Warto wybrać fotelik, który posiada przewiewną tapicerkę na lato, czy kolorowe świetle wskaźniki informujące o prawidłowym jego zamontowaniu.