Fototapety we wnętrzach — idealny sposób na dekorację każdego pomieszczenia

leather sofa wooden table living room interior with plant concrete wall tv 3d rendering

Fototapeta to idealny sposób na dekorację każdego pomieszczenia, który w mgnieniu oka może odmienić dotychczasowy nastrój wnętrza. Dzięki obecnie wykorzystywanym przez producentów takich elementów technikom, możliwe jest odtworzenie na ścianie niezwykle realistycznych motywów. Dlaczego warto wykorzystać fototapety w swoich wnętrzach? Podpowiadamy.

Dlaczego warto wykorzystać w swoim wnętrzu fototapetę?

Fototapeta to jeden z najszybszych sposobów na odświeżenie i udekorowanie wnętrza. Inwestorzy decydują się na wybór tego elementu ze względu na jego łatwość aplikacji. Przymocowanie fototapety nie wymaga specjalistycznej wiedzy, czy doświadczenia. Dodatkowo może ona pełnić zarówno funkcję dekoracyjną ale i maskować na przykład zabrudzenia lub inne niedoskonałości ścian.

Obecnie oferowane przez producentów fototapety drukowane są na wysokiej jakości papierach, dzięki czemu są niezwykle trwałe. Dodatkowo dostępne są w szerokiej gamie różnych wzorów i kolorów, dzięki czemu łatwo jest dopasować je do każdego wnętrza. Na przykład fototapeta w stylu japońskim zachwyci miłośników natury, z kolei w stylu Street Art osoby, które kochają odważny, industrialny klimat.

Jak wybrać fototapetę do salonu?

Wnętrza z fototapetami można podzielić na dwie grupy. W tej w pierwszej element ten stanowi jedynie uzupełnienie dekoracji ściennych. Z kolei w drugiej jest głównym, wyróżniającym dane pomieszczenie akcentem. Dlatego najpierw warto zastanowić się jaką funkcję w naszym przypadku powinna pełnić fototapeta. Ze względu na to, że salon to bez wątpienia jedno z najbardziej reprezentatywnych pomieszczeń w domu, szukając do niego ozdób, warto zdecydować się na modele o stonowanych i spokojnych motywach, które będą sprzyjały wypoczynkowi. W salonach urządzonych w stylu nowoczesnym świetnie sprawdzą się również fototapety, które imitują np. cegłę. Z kolei we wnętrzach w stylu glamour można postawić na tapetę podobną do pikowanego materiału.

Jak dobrać fototapetę do sypialni?

W sypialni odpoczywamy po całym dniu pracy, dlatego należy unikać w tym pomieszczeniu stosowania intensywnych barw i pobudzających wzorów. Najlepiej sprawdzą się tutaj piękne fototapety do sypialni z motywem kwiatowym, roślinnym, pejzażami, czy imitujące naturalne materiały. Warto również pamiętać, że wybór odpowiedniej dekoracji ściany pozwoli nie tylko nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru, ale może również optycznie je powiększyć, pomniejszyć lub rozjaśnić.