Fotowoltaika: sposób na dom ekologiczny

Ekologiczny dom dzięki fotowoltaice

Od wielu lat odnawialne źródła energii z powodzeniem wykorzystywane są do zaopatrywania gospodarstw domowych w energię elektryczną. W Polsce sektor OZE nie jest jeszcze tak rozwinięty jak w innych krajach Europy czy świata, jednak coraz częściej wykazujemy żywe zainteresowanie energią prosumencką. Ważnym ogniwem w rozwoju polskiego sektora energetycznego jest fotowoltaika, która pozwala na stworzenie domu przyjaznego środowisku czerpiąc energię z promieniowania słonecznego. Jak to jest możliwe?

Fotowoltaika – energia prosto z natury

Z pewnością nie wszyscy mają świadomość, że branża fotowoltaiki istnieje w naszym kraju i ma się coraz lepiej. Fenomen instalacji fotowoltaicznych tkwi w ich zdolności do zaopatrywania domów mieszkalnych, budynków użytku publicznego czy przedsiębiorstwa w prąd elektryczny pochodzący prosto z energii solarnej. Panele fotowoltaiczne konwertują energię słoneczną w energię elektryczną dzięki obecności ogniw fotowoltaicznych, najczęściej wykonanych z krzemu. Krzem natomiast stanowi świetny półprzewodnik, który bierze udział w procesie przeistoczenia fotonów słonecznych w prąd.

Zobacz także: https://www.world360.pl/jak-obnizyc-rachunki-za-prad/

Montaż paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne są coraz szerzej dostępne, dlatego zaopatrzenie własnego domu w ogniwa fotowoltaiczne nie stanowi obecnie większego problemu. Wymagania techniczne względem konstrukcji budynku również nie stanowią większej przeszkody, jednak najlepiej, by panele słoneczne znajdowały się na spadzie po stronie południowej. W ten sposób można pozyskać nawet do 5% energii słonecznej niż w przypadku instalacji po stronie północnej czy umieszczonej na dachu płaskim. Wiele firm oferuje również montaż fotowoltaiki w formie naziemnych instalacji, jednak przestrzeń wokół ich musi być odpowiednio doświetlana.

Fotowoltaika – wiele korzyści

Odnośnie kwestii finansowych – montaż paneli fotowoltaicznych nie należy do najtańszych inwestycji, jednak już po kilku latach koszty inwestycyjne zaczynają się zwracać i to z nawiązką. Fotowoltaika to szansa na znaczne zredukowanie wysokości rachunków za prąd, a czasem pokrywać większość lub całkowite zapotrzebowanie domu mieszkalnego na energię elektryczną. Montując fotowoltaikę przyczyniamy się również do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji towarzyszących procesowi spalania paliw kopalnych w tradycyjnych elektrowniach cieplnych.

Fotowoltaika – dofinansowania

Polska stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii, a obserwując kolejne nowe programy wsparcia energetyki prosumenckiej można wywnioskować, że są to działania długofalowe. Polski rząd w ostatnim czasie uruchomił kilka ogólnopolskich projektów, dzięki którym może uzyskać nawet do kilkunastu tysięcy złotych dotacji na fotowoltaikę. W promocję OZE angażują się także samorządy lokalne, które również udostępniają szereg programów wsparcia dla zainteresowanych panelami słonecznymi i fotowoltaiką.