GTDC: oczekiwania dystrybutorów i producentów technologicznych na 2018 rok

GTDC: oczekiwania dystrybutorów i producentów technologicznych na 2018 rok

Opublikowany przez Global Technology Distribution Council (GTDC), organizację zrzeszającą czołowych dystrybutorów IT na świecie, raport “2018 Tech Distribution Outlook” jest wynikiem ankiet i wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami ponad 50 wiodących firm technologicznych na całym świecie. Publikacja przedstawia oczekiwania dystrybutorów i producentów technologicznych na najbliższy rok, m.in. w zakresie perspektyw wzrostu w nowych segmentach rynku. Roczne obroty członków GTDC związane z produktami i usługami przekraczają 150 mld USD.

Publikacja raportu zbiega się w czasie z 20-leciem GTDC, organizacji założonej w 1998 roku oraz jej rebrandingiem. Wraz z rozwojem rynku, powstawaniem nowych modeli biznesowych i coraz bogatszą ofertą usług dystrybutorów technologicznych, także i my zdecydowaliśmy się na nowe otwarcie. Najbliższy rok to krytyczny moment w historii branży biorąc pod uwagę tempo i zakres innowacji – powiedział Tim Curran, dyrektor generalny GTDC.

Wnioski płynące z raportu wskazują na zaufanie jakim dostawcy darzą swoich partnerów dystrybucyjnych:

  • Ponad 70% dostawców spodziewa się w 2018 roku dwucyfrowego wzrostu przychodów dzięki dystrybucji
  • Chmura, bezpieczeństwo, Internet Rzeczy (IoT) i centra danych to obszary z największą perspektywą rozwoju
  • Zdaniem większości dostawców, sprzedaż pośrednia będzie nadal rosnąć szybciej niż bezpośrednia
  • Badani uznali pozyskiwanie dostawców nowych typów rozwiązań za główny cel wśród dystrybutorów
  • 64% ankietowanych wskazało na rynki wertykalne jako główny stymulator rozwoju dystrybucji.

Wzorem zeszłorocznej edycji, także raport “2018 Tech Distribution Outlook” przedstawia 9 najważniejszych trendów wśród dystrybutorów i dostawców: chmura, centra danych/hiperkonwergencja, IoT, mobility, profesjonalne rozwiązania AV, bezpieczeństwo, usługi, relacje z dostawcami i rynki wertykalne.

  • Technologie cyfrowe nieustannie wpływają na modele biznesowe i sposoby sprzedaży produktów i usług IT, kładąc nacisk na złożone rozwiązania od wielu dostawców, które sprostają wyzwaniom konkretnych branż
  • Dzięki coraz większym możliwościom chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej, technologia ta stała się łącznikiem w świecie IT, integrując ze sobą niezależne dotychczas rozwiązania
  • Zapotrzebowanie użytkownika końcowego na dostęp do informacji w dowolnym miejscu i czasie ma ogromny wpływ na rozwój chmury, bezpieczeństwa, IoT i innych technologii.

Wyniki raportu potwierdzają, że rola dystrybutorów dynamicznie się zmienia i wykracza daleko poza dostarczanie jedynie pojedynczych produktów i usług, co w istocie cechowało tę branżę w ostatnich latach. Kompleksowe rozwiązania dostarczane często przez wielu producentów są dzisiaj niezbędne. Dostawcy rozumieją to i znajdują nowe modele współpracy z dystrybutorami, aby sprostać coraz bardziej złożonym wymaganiom rynku. Oczekujemy, że 2018 rok będzie przełomowy – dodaje Tim Curran.