Jak biegać żeby schudnąć ?

aktywne odchudzanie

Bieganie to sport angażujący do pracy wiele dużych partii mięśniowych, min.: uda, brzuch, pośladki oraz łydki. W trakcie godzinnego biegu organizm spala od 500 do 700 kcal. Nic więc dziwnego, że to właśnie ta aktywność fizyczna jest częstym wyborem osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Zatem jak schudnąć dzięki bieganiu? 

Jak biegać żeby schudnąć? – rady jak zrzucić kilogramy dzięki bieganiu

Zrzucenie zbędnych kilogramów oraz pozbycie się nadwagi, to dla wielu osób długa i trudna droga. Nagromadzona tkanka tłuszczowa bywa oporna na spalanie, przez co rezultaty widoczne na wadze nie są zadowalające. Częstym ratunkiem staje się wtedy aktywność fizyczna. Jedną z najpopularniejszych form treningu wśród osób chcących schudnąć jest bieganie. Jednak zanim wybierzemy się na dwór z zamiarem pokonania pierwszego dystansu, warto racjonalnie podejść do całego procesu i przeanalizować kilka istotnych kwestii. O czym dobrze jest pamiętać decydując się na bieganie w czasie diety redukcyjnej?

Bieganie a odchudzanie – o czym warto pamiętać? 

Dieta jest kluczowym elementem utraty wagi. Oznacza to, iż aby schudnąć, musimy dostarczyć organizmowi mniej kalorii niż wynosi jego dzienne, całkowite zapotrzebowanie. Optymalny deficyt kaloryczny mieści się w przedziale od 300 do 500 kcal.

Zatem odchudzanie zaczyna się na talerzu. Bieganie, a także jakakolwiek inna aktywność fizyczna oczywiście wspomaga i przyspiesza proces utraty tkanki tłuszczowej, pod warunkiem, że deficyt kaloryczny został zachowany. Wiele osób ma niestety tendencję do przeceniania możliwości organizmu i spalania przez niego kalorii w trakcie treningu. Wobec tego jak biegać żeby schudnąć? O czym warto pamiętać?

Bieganie – odpowiednia dieta to podstawa

Jeśli zdecydujemy się na bieganie w trakcie diety odchudzającej warto pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie. Przede wszystkim należy w niej uwzględnić odpowiednią ilość węglowodanów oraz białka, a także tłuszczów. Dobrze jest zatem tak komponować posiłki aby dostarczały jak największej ilości składników odżywczych, przy jednoczesnym zachowaniu deficytu kalorycznego. Istotne jest także nawodnienie organizmu i uzupełnianie płynów oraz utraconych elektrolitów.

Bieganie – systematyczność popłaca

Kluczem do sukcesu odchudzania jest regularność. Dokładnie to samo dotyczy biegania. Nadwaga nie bierze się z dnia na dzień, tak samo jak utrata kilogramów nie nastąpi natychmiastowo. Jest to proces, który wymaga rozłożenia w czasie. Zatem decydując się na bieganie dobrze jest pamiętać, że krótki trening, powtarzany systematycznie przyniesie większe korzyści niż kilka intensywnych treningów wykonywanych przez tydzień.

Bieganie – jaką formę treningu wybrać aby spalać tłuszcz?

Bieganie bieganiu nie równe. Istotne jest zatem, aby podejmowana aktywność fizyczna trwała odpowiednią ilość czasu, najlepiej od 30 do 60 min. Jednostajny wysiłek tlenowy, nazywany wysiłkiem cardio, jest dobrą metodą na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Jednak to trening o zmiennej intensywności tzw. trening interwałowy, pozwala spalić największą ilość kalorii. Nie jest on jednak zalecany osobom początkującym oraz posiadającym dużą nadwagę.

Bieganie – czy duża nadwaga jest przeciwskazaniem? 

Decydując się na bieganie warto także przemyśleć to, czy aby na pewno jest to odpowiednia dla nas forma aktywności. Duża nadwaga oraz otyłość mogą w trakcie biegu przyczyniać się do przeciążenia stawów kolanowych oraz skokowych. W takim wypadku najlepiej swoją przygodę z wysiłkiem fizycznym zacząć od spacerów a następnie marszów.