Jak dobrać zamek do drzwi?

zamek do drzwi

Dobranie odpowiedniego zamka do drzwi to zadanie obarczone całkiem dużą odpowiedzialnością. Nie może to być decyzja na szybko, bez żadnego zastanowienia, bo może okazać, się że wybrany model zapewnia bardzo niski stopień ochrony albo nawet wcale nie pasuje do drzwi wejściowych. W razie wątpliwości, jaki zamek jest najlepszy, zawsze warto skonsultować swój wybór z profesjonalnymi ślusarzami z Pogotowia zamkowego. Zwracają oni uwagę na ważne kryteria, którymi warto się sugerować.

Jak wybrać dobry zamek do drzwi – wskazówki ślusarzy

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że od wyboru zamka do drzwi zależy finalne bezpieczeństwo mieszkańców danego budynku czy lokalu, pracowników firmy itd. Przemyślana decyzja pozwoli idealnie dopasować mechanizm do potrzeb oraz możliwości, jakie wynikają np. z montażu zamka w drzwiach wejściowych (w przypadku zamków wpuszczanych w skrzydło drzwi powinno być ono odpowiednio grube; jeśli nie jest pozostaje należy rozpatrzyć montaż zamka nawierzchniowego). Ślusarze z wieloletnim doświadczeniem, którzy reprezentują Pogotowie zamkowe, zwracają też uwagę na dodatkowe kryteria wyboru. Otóż należy zastanowić się, czy niezbędny będzie zaawansowany mechanizm, który zagwarantuje najwyższe bezpieczeństwo, czy może wystarczy podstawowy zamek o prostej budowie. Ma to oczywiście związek z jego umiejscowieniem, ponieważ w miejscach rzadziej uczęszczanych, w których nie gromadzimy cennego mienia (jak np. ogródki działkowe), można postawić na tradycyjne i mniej skomplikowane modele zamków nawierzchniowych albo wpuszczanych. Natomiast tam, gdzie liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo osób, a także ochrona majątku przed dostępem niepowołanych gości – takimi miejscami są domy, budynki firm i przedsiębiorstw, obiekty użyteczności publicznej i urzędy, oraz tym podobne – należy wybrać solidne zamki antywłamaniowe, które posłużą przez wiele kolejnych lat.

Rodzaje zamków do drzwi wejściowych – najlepszy wybór

Decydując się na wybór zamka do drzwi, trzeba najpierw sprawdzić, czy będzie on pasował w miejsce, w którym ma być zamontowany. W tym celu rozróżniamy zamki wpuszczane oraz nawierzchniowe, które różnią się zarówno budową, jak i wspomnianym sposobem montażu w drzwiach wejściowych. Pierwszy rodzaj wymaga dostatecznej grubości skrzydła, ponieważ zamek wpuszczany osadza się w nich, w przeciwieństwie do zamka nawierzchniowego, który montowany jest na skrzydle. Parametry drzwi pozwolą więc w pierwszym kroku zawęzić kategorię produktów do tych, które spełniają wymogi w danym mieszkaniu czy lokalu. Następnie profesjonalni ślusarze radzą przejrzeć katalog zabezpieczeń, jakie dostępne są np. w polecanych punktach Pogotowia zamkowego. Prowadzona sprzedaż zamków umożliwia nabycie interesującego modelu spośród szerokiej gamy produktów – od tradycyjnych zamków do drzwi, po nowoczesne antywłamaniowe systemy i zamki elektroniczne, które są droższe, ale zapewniają bardzo wysoki poziom ochrony oraz dużą wygodę w codziennym korzystaniu. W razie pytań można skierować je do ślusarzy, którzy pomogą wybrać najlepszy zamek do drzwi.