Jak powinien być wykonany dobry stół warsztatowy?

stol warsztatowy

Stworzenie wygodnego i bezpiecznego miejsca pracy wymaga nie tylko wygospodarowania odpowiednio dużej przestrzeni, ale i jej optymalnego wyposażenia. W przypadku stanowisk warsztatowych ich kluczowym elementem jest stabilny stół z dużym i wytrzymałym blatem roboczym, uzupełniony dodatkowymi półkami, szufladami lub innymi schowkami na narzędzia. Stoły warsztatowe sprzedawane są przez wiele firm, ale tylko niektóre z nich można uznać za godne polecenia. Od czego to zależy?

Metalowa konstrukcja i drewniany blat

Rozwiązaniem najczęściej stosowanym przy produkcji stołów warsztatowych jest użycie profili stalowych do wykonania konstrukcji nośnej i wybór płyty wiórowej na blat. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach i to, czy taka konstrukcja będzie stabilna i wytrzymała, zależy od jakości wykorzystanych do jej produkcji materiałów oraz sposobu montażu.

Konstrukcja nośna w porządnych stołach zwykle wykonana jest blachy stalowej o grubości minimum 3 mm, malowanej proszkowo. Typowe stoły warsztatowe wyposażone są w blaty ze sklejki drewnianej i w zależności od modelu mają różną grubość. Zasadniczo im grubszy blat, tym jego większa wytrzymałość. Rozsądnym wyborem wydają się blaty ze sklejki drewnianej o grubości 3-4 mm. Ważny jest również sam montaż blatu. Najlepiej, gdy jest on osadzony na ramie stalowej trwale połączonej z konstrukcją nośną. Dzięki temu nie trzeba go dodatkowo skręcać i nie ma ryzyka, że będzie przesuwał się podczas pracy.

Droższą, ale i trwalszą alternatywa dla blatów ze sklejki są ich wersje wykonane z blachy ocynkowanej lub kwasoodpornej. Ważne jest również, by stół został wyposażony w regulowane nóżki, co daje możliwość jego szybkiego wypoziomowania.

Szuflady, półki, drzwiczki

Podstawową funkcjonalnością każdego stołu warsztatowego jest zapewnienie wygodnego i bezpiecznego miejsca do pracy. Ważna jest zatem nie tylko oferowana przez tego typu mebel stabilność i odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale także możliwość doposażenia go w dodatkowe schowki przeznaczone do przechowywania potrzebnych narzędzi czy akcesoriów. W związku z tym praktycznie wszystkie profesjonalne stoły warsztatowe w standardzie wyposażone są w szuflady, zamykane drzwiczki czy półki pomagające w lepszej organizacji miejsca pracy.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem są takie konstrukcje, które pozwalają użytkownikowi samodzielnie skonfigurować układ schowków, zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami. Dobrym rozwiązaniem dla warsztatów, w których obowiązuje zmianowy tryb pracy, jest również stosowanie stołów z szufladami i drzwiczkami wyposażonymi w zamki, z miejscem na kartę opisową ich zawartości.