Kopertówki, listonoszki, shopperki, w kształcie kuferka lub worka – jest wiele rodzajów torebek, a każda z nas na pewno ma swój ulubiony. Małe czy duże, przede wszystkim są znakomitym dopełnieniem stylizacji, a także mieszczą najważniejsze i niezbędne rzeczy. Dlatego warto o nie dbać, żeby służyły nam jak najdłużej. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja skórzanych torebek zimą, kiedy są one narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Pogoda w okresie zimowym ma niekorzystny wpływ nie tylko na naszą skórę, ale również na wygląd naszych torebek. Mróz, silny wiatr, śnieg czy deszcz to największe zagrożenia, na jakie są wystawione produkty skórzane. – Produkty wykonane z naturalnej skóry reagują na zmiany atmosferyczne, dlatego powinno unikać się przemoknięcia, przesuszenia, jak i dużych amplitud temperatury. Każde skrajne warunki pogodowe mogą spowodować nieodwracalne zmiany. Jednakże dzięki odpowiedniej pielęgnacji można zabezpieczyć torbę przed zniszczeniem – mówi Zuzanna Lenart, content menager Cotchi Warsaw. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na pielęgnację skóry, dzięki którym torebka przetrwa zimę i będzie wyglądała jak nowa.
Konserwacja gwarancją dobrego wyglądu
Każda torebka wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli zachować dobry stan skóry i zabezpieczy ją przed uszkodzeniami. Dlatego produkty skórzane najlepiej jest co jakiś czas poddawać konserwacji. Jak powinna wyglądać taka pielęgnacja? Należy delikatnie natłuszczać skórę, wykorzystując dedykowane do takich zabiegów środki. – Zawsze należy dokonać próbnego użycia wybranych środków pielęgnacyjnych w miejscach mało widocznych na produkcie, co pozwoli na sprawdzenie ich oddziaływania na powierzchnię skóry. Należy również pamiętać, aby zabiegi pielęgnacyjno-konserwujące przeprowadzać regularnie, co 2-3 miesiące, gdyż tylko wówczas będą skuteczne – tłumaczy Zuzanna Lenart. Dzięki takiej pielęgnacji produkt będzie bardziej odporny na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Jeśli nie poddaje się konserwacji produktów, wówczas niekorzystne warunki atmosferyczne towarzyszące zimie, takie jak mróz czy wiatr, często są przyczyną przesuszenia skóry. Na torebkach mogą pojawiać się niewielkie pęknięcia, które trudno będzie usunąć.
Uwaga na deszcz
Deszcz to kolejny po mrozie i wietrze czynnik, który może negatywnie wpływać na wygląd skóry torebki. Mokry produkt nieodpowiednio wysuszony, może ulec trwałemu uszkodzeniu. Jeśli torebka zostanie wystawiona na wpływ zbyt gorącego powietrza skóra stwardnieje, a zbyt wysuszona straci połysk. Dlatego najlepiej suszyć ją z dala od źródeł ciepła takich, jak grzejniki czy kominek. – Jeśli jednak dojdzie do wysuszenia, skórę należy natłuścić. Najlepiej wykorzystać do tego olej lniany, wazelinę czy inny rekomendowany środek. Dzięki temu zabiegowi, skóra odzyska swój blask i zostanie zabezpieczona na wypadek kolejnego deszczu – wyjaśnia Zuzanna Lenart.
Skuteczny sposób na wszelki zabrudzenia
Roztopiony śnieg i błoto często mogą być przyczyną zabrudzeń na skórze. Zaschnięte plamy nieumiejętnie usuwane mogą spowodować uszkodzenie skóry, dlatego ważne jest, aby postępować z nimi delikatnie. – Jeśli zależy nam na usunięciu zabrudzeń ze skóry licowej należy przetrzeć ją delikatnie szmatką nawilżoną wodą. W przypadku niedużych zabrudzeń można wykorzystać szmatkę zwilżoną w wodzie z octem. Zaschnięte zabrudzenia, a także głębokie plamy, lepiej oddać w ręce profesjonalnych pralni chemicznych, które specjalizują się w czyszczeniu skóry – wyjaśnia Zuzanna Lenart.
Zima to trudny okres dla produktów skórzanych. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się nimi przez wiele lat. Warto jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym torebka przetrwa nawet najbardziej srogą zimę.