Owalne, delikatnie zaokrąglone lub kwadratowe – kształtów paznokci, również tych u stóp, można zaobserwować wiele. Profil płytki widać na pierwszy rzut oka, ale paznokcie między sobą różnią się także grubością, co rzutuje na sposób ich pielęgnacji. Innych narzędzi trzeba używać do cienkich płytek, a innych do tych bardziej wymagających.
Istotny kształt cążków i powierzchnia tnąca
Na rynku dostępnych jest wiele modeli cążków. Różnorodność powoduje, że łatwiej dobrać narzędzie odpowiednie do własnych potrzeb, dlatego przed zakupem należy zastanowić się, jakiej grubości są paznokcie, czy wymagają specjalistycznych starań i jaki wygląd chcemy uzyskać.
Cążki zakrzywione pozwolą osiągnąć półokrągły kształt paznokcia, inne natomiast pomogą skrócić paznokcie „na prosto”. Niektóre modele służą zaś pielęgnacji płytki głęboko osadzonej, z kolei narzędzie wyjątkowo ostre sprawdzi się jako cążki do grubych paznokci u nóg. Asortyment jest wystarczająco szeroki, by zapewnić płytce, stanowiącej zwieńczenie stóp, właściwą pielęgnację.
Problem wrastających paznokci
Zamiłowanie do butów na wysokim obcasie, nadwaga czy grzybica mogą odbić się na stanie płytki paznokcia. Wrastanie jest szczególnie nieprzyjemnym zjawiskiem, zaniedbaniem, które generować będzie dalsze problemy natury medycznej. Reagować należy zatem szybko. Co można poradzić na wrastające paznokcie? Rozwiązaniem będzie wizyta w gabinecie podologicznym.
Oczywiście z tradycyjnych metod pod postacią zanurzania stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła nie trzeba rezygnować, lecz skuteczność takich działań zależy od stopnia zaawansowania problemu i może okazać się niewystarczająca, gdy kontuzja zdążyła się pogłębić.
Aby efektywnie walczyć z urazem, warto założyć klamry na wrastające paznokcie. Wpływają one na kierunek wzrostu paznokcia i przeciwdziałają ponownemu skierowaniu się płytki w niewłaściwą stronę. Leczenie za pomocą klamry trwa przeważnie kilka miesięcy, choć w trudniejszych przypadkach terapia może przedłużyć się do roku.