Jakie maszyny stanowią wyposażenie przetwórni ryb?

przetwornia ryb

Aby przetwórnia ryb mogła sprawnie funkcjonować, musi ona zostać wyposażona w szereg maszyn. Pełnią one bardzo różne funkcje – od transportu aż po rozmrażanie. Jakie maszyny stanowią wyposażenie przetwórni ryb? Odpowiedź znaleźć można poniżej.

Przenośniki – jakie funkcje pełnią w przetwórni ryb?

Wyposażenie przetwórni ryb musi być dostosowane do specyfiki wykonywanej w tym miejscu pracy. Ciężko wyobrazić sobie przetwórnię, która funkcjonowałaby bez przenośników taśmowych. Są to elementy, które służą do transportu ciągłego ryb, którego zadaniem jest usprawnienie procesów produkcyjnych. Pozwalają one na transport ryb o różnym kształcie i wielkości pomiędzy liniami technologicznymi. Rozwiązanie to bardzo usprawnia funkcjonowanie przetwórni.

Przenośniki taśmowe mogą pracować niezależnie od linii produkcyjnej, stanowić jej element lub być ze sobą połączone w długie łańcuchy. Budowa tych elementów jest prosta, jednak może się różnić pomiędzy poszczególnymi modelami. Muszą być one dostosowane do zadań, które będą wykonywać. Przenośnik taśmowy składa się na ogół z ramy, taśmy oraz napędu. Funkcję nośnika pełni taśma, która może być wykonana z różnych materiałów.

Czym jest defroster?

Na sprzęt do przetwórni składa się również defroster. Jest to, innymi słowy, tunel rozmrażalniczy, który służy do rozmrażania ryby dostarczanej w blokach jako surowiec. Proces ten odbywa się w trybie ciągłym i polega na opryskiwaniu bloczku wodą o temperaturze od 7 do 11 stopni Celsjusza. Jest to urządzenie w pełni dostosowane do pracy w zakładach zajmujących się przetwórstwem rybnym.

Jak dokładnie działa to urządzenie? Proces rozmrażania surowca odbywa się poprzez obsługę panelu sterowania. Pozwala on w pełni kontrolować temperaturę rozmrażania oraz prędkość przechodzenia bloczku przez maszynę. W zależności od gatunku ryby panel sterowania pozwala na zmianę temperatury, tak by była ona do niej dostosowana. Woda podgrzewana jest w nagrzewnicach za pomocą pary nasyconej.