Jakie są rodzaje uchwytów do mebli?

Złote uchwyty na szufladach białej drewnianej szafy

Mnogość obecnych na rynku rozwiązań powoduje, że w dzisiejszych czasach urządzenie mieszkania w sposób funkcjonalny i estetyczny tak, aby spełniało nasze oczekiwania, nie powinno sprawić nam problemów. Wybierając meble, a także inne akcesoria do domu, warto zwracać uwagę na najmniejsze detale. Dzięki temu zyskamy pewność, że elementy te będą się dobrze prezentowały w naszych wnętrzach, a jednocześnie będą komfortowe w użytkowaniu. Jednym z akcesoriów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są uchwyty do mebli. Obecnie dostępne są one w szerokiej gamie różnych modeli. Z jakimi rodzajami najczęściej możemy się spotkać? Podpowiadamy.

Meblowe uchwyty wpuszczane

Jednym z rodzajów uchwytów meblowych, są modele wpuszczane. Składają się one ze wklejanego elementu, a także ozdobnej części frontowej. Charakteryzują się tym, iż tworzą jedną spójną płaszczyznę wraz z drzwiczkami. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których zastosowanie wypukłych i wystających modeli mogłoby wpłynąć na zmniejszenie powierzchni użytkowej.

Obecnie występują one w szerokiej gamie różnych wzorów i kolorów. Dostępne na przykład na: https://sklep.merkuryam.pl/WPUSZCZANE-c42 uchwyty wpuszczane mogą być okrągłe, prostokątne lub kwadratowe. Ich design przybiera postać od prostych i minimalistycznych form po bardziej ozdobne i fantazyjne. Uchwyt wpuszczany krawędziowy doskonale współgra zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi meblami. Może być wykorzystywany zarówno w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy salon, ale również w pokoju dziecięcym.

Gałki meblowe

Nowoczesne uchwyty wpuszczane cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Jednak niektóre osoby preferują tradycyjne modele takie jak na przykład gałki. Wyróżniają się one uniwersalnym zastosowaniem i pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale wpływają także na estetykę mebli. Zazwyczaj mają okrągły kształt, chociaż obecnie na rynku można znaleźć modele w różnych wymiarach i wielkościach. Gałki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej – od klasycznych czarnych lub białych modeli po wersje pozłacane, posrebrzane czy w miedzianym odcieniu. Dzięki temu z łatwością można dopasować je do różnych stylów aranżacyjnych.

Uchwyty podłużne oraz muszlowe do mebli

Uchwyty podłużne lub relingowe należą do najbardziej licznej grupy takich akcesoriów. Sprawdzają się one zarówno w kuchni, jak i w salonie. Bardzo często pełnią one również inne funkcje. Na przykład w łazience dają możliwość zawieszenia ręcznika. Mogą być montowane nie tylko w poziomie i pionie, ale również na skos. Jest to wygodne rozwiązanie, które dostępne jest w różnych wersjach kolorystycznych i stylistycznych. Wymaga ono jednak więcej przestrzeni niż na przykład uchwyt wpuszczany krawędziowy. Muszlowe wersje z kolei jak sama nazwa wskazuje, swoim kształtem przypominają muszle. Dlatego wyróżniają się oryginalnym wyglądem. Świetnie będą komponowały się zwłaszcza ze stylem retro, rustykalnym czy skandynawskim. Mają one specjalne wgłębienie, które ułatwia otwieranie frontu. Wyróżniają się jednak dość niewielkimi wymiarami, przez co w odróżnieniu od na przykład uchwytów wpuszczanych, nie mogą być wykorzystywane we wszystkich miejscach.