Jakie zastosowania ma prasa granulująca?

prasa granulujaca

Prasę granulującą można spotkać też pod innymi nazwami – prasa do pelletu, granulator lub pelleciarka. Urządzenie pozwala wytworzyć pellet z posiadanego surowca takiego jak trociny lub wióry. Jej działanie polega na zgniataniu surowca i tworzenie z niego sprasowanych części nadających się do użytku.

Granulator do pelletu – najczęstsze zastosowania

Zainteresowanie alternatywnymi sposobami ogrzewania budynków może doprowadzić do przyjrzenia się bliżej ekologicznym metodom wykorzystania tzw. biomasy. Można łatwo produkować pellet lub brykiet, nawet w domowym zaciszu. Potrzebne będzie jednak odpowiednie wyposażenie, m.in. prasa granulująca.

Można zainwestować też w maszyny do produkcji brykietu z trocin lub uniwersalne młyny bijakowe. Pellet lub brykiet wytwarza się w kilku etapach. Prawie zawsze ważnym elementem wyposażenia będzie suszarka do trocin lub innego surowca – za jej pomocą można przygotować mokre wióry, trociny do umieszczenia w urządzeniu. Mokre nie nadają się do przetwarzania.

Prasy do pelletu to jeszcze nie wszystko

Skompletowanie zestawu umożliwiającego wytwarzanie pelletu lub brykietu polega na nabyciu wielu współpracujących urządzeń. Niezbędne są oczywiście młoty lub bijaki, ale też przesiewacze, suszarnie oraz chłodnica do pelletu. Wszystkie maszyny powinny być jak najwyższej jakości, dobrze jest też polegać na rozwiązaniach pochodzących od tego samego producenta.

W większych obiektach, lub też w sytuacji, gdy chodzi o produkcję ekopaliwa na szerszą skalę, zastosowanie znajdzie linia produkcyjna do pelletu. Pozwala ona uzyskać wydajność i spójność wszystkich etapów przetwarzania surowca. Urządzenia wykorzystywane do stworzenia linii nie różnią się znacznie od tych użytkowanych w wytwórstwie prywatnym.

W jaki sposób wykorzystać granulatory?

Wytworzony pellet lub brykiet to doskonałe paliwo. Jest dużo mniej problematyczne jeśli chodzi o efekty spalania – nie zagraża środowisku w takim stopniu jak inne stosowane paliwa. Nie jest więc dziwne, że produkcja pelletu ma licznych zwolenników. Pozwala na zaoszczędzenie sporych sum na zakup opału pod warunkiem, że nie zabraknie surowca.

Podsumowując, wykorzystanie pras granulujących ma związek z produkcją pelletu. Maszyna podczas pracy formuje granule pelletu możliwe do zastosowania w piecach.