Klimatyzacja – sprawdź, jak wybrać najlepszy model

klimatyzator

Urządzenia do klimatyzacji cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Dostępne na rynku klimatyzatory są dużo bardziej energooszczędne niż wiele lat temu. Są także wydajne i dostępne w atrakcyjnych cenach. Jak znaleźć najlepszy model, który spełni nasze wszystkie oczekiwania? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy.

Jaki rodzaj klimatyzacji jest najlepszy?

Na rynku znajdziemy tanie klimatyzatory przenośne, które cieszą się zainteresowaniem głównie ze względu na niską cenę. Ich zasadniczą wadą jest duże zużycie energii elektrycznej oraz niewielka wydajność, więc nadają się głównie do małych pomieszczeń oraz spełniają niewygórowane potrzeby klientów. Zaletą jest natomiast to, że w razie potrzeby można takie urządzenie łatwo przenieść do innego pomieszczenia, aby schłodzić inną przestrzeń.

Klimatyzacja w Krakowie oraz wielu innych miastach oparta najczęściej na urządzeniach ściennych, a więc takich montowanych na stałe. W tym przypadku są to klimatyzatory typu split oraz multisplit. Ten pierwszy rodzaj składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Natomiast klimatyzator typu multisplit to kompleksowe rozwiązanie przeznaczone zwłaszcza do dużych domów wielorodzinnych oraz większych firm. Składa się z kilku połączonych ze sobą urządzeń. Taka opcja pozwala między innymi na stosowanie różnych parametrów temperaturowych w zależności od konkretnych oczekiwań osób w danym pomieszczeniu.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą klimatyzację?

Jednym z najważniejszych parametrów jest klasa energetyczna. Wybierając konkretny model bez trudu można porównać go z pozostałymi urządzeniami w ofercie. Najlepsze obecnie na rynku klimatyzatory wyróżniają się w większości klasą A do A+++. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia, które są bardzo energooszczędne.

Nie mniej ważną kwestią jest generowany hałas. Przy każdym urządzeniu powinniśmy znaleźć szczegółową informację dotyczącą głośności, wyrażoną w decybelach. Warto zwrócić uwagę na to, że większość klimatyzatorów dysponuje co najmniej kilkoma trybami pracy. Jeśli więc hałas będzie dla nas zbyt uciążliwy to nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby zmniejszyć nieco wydajność i uzyskać lepszy komfort.

Jeśli dokonaliśmy wyboru klimatyzacji to pozostaje jeszcze wybór doświadczonych fachowców, którzy zamontują urządzenie w sposób profesjonalny i bezpieczny. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na krakowską firmę https://santier.pl/, która już od wielu lat kompleksowo realizuje takie działania dla swoich klientów.