Mapy do celów projektowych – co warto o nich wiedzieć?

0

Decydując się na budowę domu trzeba znaleźć wielu specjalistów i fachowców. Oprócz dobrej ekipy budowlanej i wykończeniowej, nie można zapomnieć o geodecie, który będzie towarzyszył budowie od samego początku. Wśród papierów niezbędnych do rozpoczęcia budowy, musi znaleźć się mapa do celów projektowych. Czym ona jest?

Do czego służy mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych to bardzo ważny element części formalnej budowy domu jednorodzinnego. Wielu inwestorów uważa kwestie formalne za bardzo skomplikowane i pracochłonnej. Dlatego też stworzenie mapy geodezyjne w Białymstoku, warto zlecić fachowcom, którzy będą czuwali na prawidłowym przebiegiem budowy. Wykonanie mapy do celów projektowych jest niezbędne do uzyskania w urzędzie pozwolenia na realizację budowy domu.

Mapa do celów projektowych to jedna z wielu map geodezyjnych. Wykonywana jest, gdy w planie pojawia się realizacja budowy domu jednorodzinnego. Jej wykonanie jest konieczne, aby rozpocząć prace budowlane. Przedstawia ona projekt zagospodarowania działki i terenu. Obejmuje ona nie tylko obszar budowy, ale również obszar otaczający cała działkę, w pasie liczącym nie mniej niż trzydzieści metrów.

Co powinna zawierać mapa do celów projektowych?

Mapę do celów projektowych powinien wykonać uprawniony geodeta. Inwestor musi mu dostarczyć mapę zasadniczą, która określa zasoby geodezyjne oraz kartograficznego dla danego terenu. Na mapie znajdą się linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy, osie ulic i dróg. Pojawi się także lokalizacji zieleni wysokiej czy innych obiektów. Mapę do celów projektów dla działek budowlanych, wykonuje się w skali 1:500. Stworzona przez geodetę mapa ma ważność trzech miesięcy.

Przygotowanie mapy do celów projektowych najlepiej zlecić profesjonaliście. Ważne by zadanie było wykonane profesjonalnie, z zachowaniem wszystkich niezbędnych przepisów. Mapa tworzona jest w okresie od 1-3 miesięcy. Należy to wziąć pod uwagę w trakcie planowania prac budowlanych.