Woda jest dobrem, bez którego nie ma możliwości życia. Budując dom przyłączenie wody jest jednym z pierwszych kroków. Czasem nie ma możliwości na przyłączenie do sieci wodociągowej. Wówczas wiele osób decyduje się na założenie studni. Czym kierować się przy jej wyborze?
Jakie są rodzaje studni?
Mówiąc studnia, od razu na myśl przychodzi nam studnia kopana, którą można spotkać na polskich wsiach. Jej głębokość nie przekraczała zwykle kilku metrów poniżej powierzchni terenu. Tradycyjnie wodę ze studni czerpano ręcznie – wiadrami, przy użyciu żurawi lub kołowrotów. Studnie głębinowe w Poznaniu powstają przy użyciu specjalnego świdra i sięgają do do głębszych warstw wodonośnych. Tego rodzaju studnie wyposażone są w obudowę, pompę i rurociąg, co sprawia, że przeznaczone są do ciągłego poboru wody.
Kolejnym rodzaje studni jest studnia abisyńska. W swojej budowie przypomina studnię głębinową, ale jej szerokość umożliwia wprowadzenie pompy, która montowana jest na powierzchni i podłączona bezpośrednio do rury.
Gdzie ulokować studnie głębinową?
Decydując się na studnie w Poznaniu, warto zlecić jej wykonania fachowcom, którzy stworzą odpowiedni projekt i zadbają o bezpieczeństwo wykonania. Odpowiednie ulokowanie studni głębinowej to podstawa. Usytuowanie jej względem sąsiadujących obiektów podlega przepisom ministerialnego rozporządzenia. Jeśli dopiero planowana jest budowa domu, należy pamiętać, aby studnia nie utrudniała zagospodarowania działki w przyszłości. Studnia musi znajdować się w odpowiedniej odległości od granicy działki, rowu przydrożnego, szamba czy sieci kanalizacyjnej. Jeżeli planujemy studnię głębszą niż 30 m musimy otrzymać pozwolenie wodnoprawne.
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na założenie własnej studni. Najczęściej celem jest uzyskanie darmowej wody, do podlewania ogrodu, pola uprawnego czy sadu. W niektórych przypadkach nie jest to kwestia chęci, ale konieczności – wciąż nie wszystkie nieruchomości w naszym kraju mają dostęp do sieci wodociągowej.