Mieszkanie od developera – co warto wiedzieć przy kupnie?

Młoda para wprowadzająca się do nowego mieszkania

Kupno własnego mieszkania to marzenie niejednej osoby. Jednak ze względu na to, że jest to inwestycja na długie lata, która nierzadko wiąże się z koniecznością zaciągnięcia sporego kredytu hipotecznego w banku, warto dokładnie przemyśleć zakup własnego M. Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, od jakiego dewelopera kupujemy lokal, aby transakcja taka była bezpieczna i zgodna z obowiązującymi przepisami. Co warto wiedzieć przy kupnie mieszkania od dewelopera? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę wybierając dewelopera?

Mieszkanie od dewelopera to dobra propozycja dla osób, które chcą kupić własny lokal z rynku pierwotnego, a więc nie są zainteresowane nieruchomościami z rynku wtórnego. Decydując się na kupno nowego mieszkania, należy jednak zwrócić uwagę na to, z jakim deweloperem podpisujemy umowę. Wybór odpowiedniego inwestora to niezwykle istotny aspekt, o którym musimy pamiętać ze względu na to, że zdarzały się już sytuacje, w których takie firmy nie wywiązywały się ze swoich obowiązków, przesuwały termin oddania mieszkań, a w ostateczności nawet bankrutowały, co powodowało, że potencjalni nabywcy tracili swoje pieniądze i nie mieli możliwości, by wprowadzić się do nowego mieszkania.

Z tego powodu tak istotne jest, aby wybrać wiarygodnego dewelopera. Najlepiej postawić na firmę, która może pochwalić się zakończonymi inwestycjami. Warto dowiedzieć się, jak długo takie przedsiębiorstwo działa na rynku, a przede wszystkim, jakie są opinie osób, które już zdecydowały się na zakup mieszkania od takiego inwestora.

Nowe mieszkania w Gdańsku, a także innych miastach, powinny być w dobrym stanie technicznym. Dlatego wybierając dewelopera, należy sprawdzić opinie o tym inwestorze i dowiedzieć się, jaką jakość wykonania gwarantuje taka firma. Często zaniedbania wykonawcze czy niedoróbki powodują, że kupujący wkraczają na drogę sądową z takimi firmami. Nowe mieszkania od dewelopera, który jest rzetelny i wiarygodny, zazwyczaj również dość szybko się sprzedają, jeżeli tylko firma taka oferuje atrakcyjną cenę i lokalizację inwestycji. Dlatego musimy liczyć się z tym, że jeżeli będziemy zbyt długo zastanawiać się nad kupnem takiego lokum, wówczas być może wiele lokali zostanie już zarezerwowanych lub sprzedanych.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem?

Nowe mieszkania w Białymstoku i innych miejscowościach rezerwowane i sprzedawane są obecnie dość szybko. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy dokładnie przeanalizować umowy zawartej z deweloperem. Tzw. umowa deweloperska powinna określać stan prawny nieruchomości, układ mieszkania czy też powierzchnię działki, a także informacje dotyczące obciążeń hipotecznych lub służebności lokalu. W takim dokumencie powinien znaleźć się również termin rozpoczęcia, a także zakończenia prac budowlanych oraz data przeniesienia prawa własności na nabywcę.

Warto więc dokładnie przeczytać umowę deweloperską i zwrócić uwagę również na to, czy zawiera ona informacje dotyczące wysokości kar umownych, które deweloper będzie musiał zapłacić nam jako nabywcy w sytuacji kiedy nie wywiąże się ze swoich zobowiązań w terminie. Dokument ten musi zawierać również ewentualne warunki odstąpienia od umowy. Wszelkie informacje, które powinna zawierać umowa deweloperska, obecnie reguluje już ustawa, z którą warto poznać się, jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera.

Jakie dokumenty powinien przedstawić deweloper?

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, warto wiedzieć o tym, że inwestor taki jako właściciel działki i budowanego obiektu mieszkalnego musi przedłożyć pewne dokumenty. Warto więc je skontrolować. Mowa tutaj o wszystkich dokumentach, które poświadczają prawo własności, takich jak na przykład odpis z księgi wieczystej, a także kopia zatwierdzająca projekt budowy lub też decyzja w sprawie oddania budynku do użytkowania. Ważne jest również, aby sprawdzić zaświadczenie o samodzielności lokali, które potwierdza, że każdy lokal mieszkalny jest indywidualną nieruchomością.

W przypadku kiedy inwestycja jeszcze nie została rozpoczęta, a my chcemy podpisać z deweloperem umowę przedwstępną, pamiętajmy o tym, że decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego nie jest równoznaczna z pozwoleniem na budowę. Dlatego w takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej zdecydować się na to, by podpisać umowę z deweloperem dopiero wtedy kiedy inwestycja będzie zrealizowana.